4. Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı Başladı

Çocuk Eğitimi
Fatih Üniversitesi Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Liselerarası Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nın bu yıl 4.&...
EMOJİLE

Fatih Üniversitesi Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Liselerarası Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nın bu yıl 4.’sü yapılıyor. Sosyal medyanın işlevinden sınav kaygısına, bedelli askerlikten televizyon dizilerine kadar ülke ve dünya gündemini meşgul eden birçok konu lise öğrencilerinin bakış açısı ile masaya yatırılıyor. Öğrencilerin çeşitli çözüm önerileri sunduğu Olimpiyat’ta farklı üniversitelerden jüri üyeleri bulunuyor.
 
Olimpiyatın temel amacı, lise seviyesindeki genç zihinlerin günümüzde ulusal ve küresel ölçekte yaşanan problemlere sosyal bir bakış açısıyla çözüm üretmelerini teşvik etmek. Bu sayede öğrencilerin sosyal bilimlere olan ilgisinin artması, soysal bilimler alanındaki bölümleri tercih oranlarının yükselmesi, toplumun tamamını kuşatan içerikleri ile sosyal bilimlerin toplumsal sorunlara daha gerçekçi ve etkili çözümler üretebilecek hâle gelmesi de hedefleniyor 
 
Ülkemizin Sosyal Bilimcilere ihtiyacı var
 
AFAK Kulübü Başkanı Ömer Görgün, bireysel ve toplumsal sorunların sosyal bilimler alanında elde edilen başarılarla çözüleceği düşüncesinden yola çıktıklarını belirtti. Görgün, “Ülkemizin aydınlık geleceği fen bilimleri kadar sosyal bilimlerin de aynı ölçüde değer görmesi ile sağlanabilir. Belki de bugün ülkemizin bu kadar sorun yaşamasının temelinde sosyal bilimlerin gelişmemesi vardır. Bunun yanı sıra, lise öğrencileriyle akademisyenlerin akademik disiplinler çerçevesinde iletişim kurması ve daha lise düzeyindeyken sosyal bilimlere ait sorunların öğrencilerin hayatında yer etmesi en önemli gayelerimizden biridir” açıklamasını yaptı.

Dünyada bir ilk olma özelliği

Bu olimpiyat Dünya’da ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. AFAK’lı gençler ‘Olimpiyatın tüm dünyada yaygınlaşmasını istiyoruz, bu yönde ise geçen sene Belçika’da Flaman Olimpiyat Derneği (VOV)’un öncülüğünde bizim projemiz örnek alınarak Sosyal Bilimler Olimpiyatı (SOWO) düzenlenmiştir. Bu (AFAK) Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenle Kulübü olarak gurur verici bir olay  ve bizim doğru amaçlara çalıştığımızın göstergesidir. 
 
Danışman öğretmenler de ödüllendiriliyor
 
USOBO; Proje, Forum ve Metin Analizi kategorilerinde liseli öğrencilerinin projelerini değerlendiriyor. Her kategoride Birincilere 1000 TL, Danışman Öğretmenlere 600 TL, İkincilere  750 TL, Danışman Öğretmenlere 400 TL, Üçüncülere  500  TL, Danışman Öğretmenlere  250 TL veriliyor. Ayrıca, ön elemeyi geçerek yarı final ve finale katılan öğrencilerin % 10’una altın, madalya, % 20’sine gümüş madalya, % 30’una bronz madalya verilecek.
 
Son başvuru tarihi 9 Mart 2012 Cuma,  yarı final ve final müsabakaları 5-6 Mayıs 2012’de yapılacak. Fatih Üniversitesi Büyükçekmece Kampüsünde yapılacak Olimpiyat hakkında detaylı bilgilere www.usobo.org adresinden ulaşılabiliyor."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme