‘3 yaş altına TV yasaklanmalı’

Çocuk Eğitimi
İngiltere’de görev yapan Psikolog Dr. Aric Sigman, çocukların televizyon izleme saatlerinin kısıtlanmasının sağlıklı gelişim için şart olduğunu söyledi. Sigman, ‘elektronik bakıcı’ o...
EMOJİLE

İngiltere’de görev yapan Psikolog Dr. Aric Sigman, çocukların televizyon izleme saatlerinin kısıtlanmasının sağlıklı gelişim için şart olduğunu söyledi. Sigman, ‘elektronik bakıcı’ olarak tanımladığı televizyondan 3 yaş altının uzak tutulması gerektiğini belirtti.

Sigman, çocukların televizyonun yanı sıra tablet bilgisayar, laptop, akıllı telefon ve oyun konsolları gibi evin içinde yaklaşık 5 ayrı ekrana maruz kaldığını söyledi.

Bu nedenle; obezite, kalp hastalıkları ve diyabet gibi farklı sağlık sorunlarının görüldüğünü söyleyen Sigman, çocuklarda dikkat eksikliği ve psikolojik sorunlar yaşadığını da ifade etti.

Ekran başında geçirilen sürenin çocukların sosyal ilişkiler kurmasını olumsuz etkilediğini de vurgulayan Sigman, 3-7 yaş arası çocukların günde 30 dakika ile 1 saat arasında televizyon izlemesine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Daily Mail’in haberine göre; Sigman, bu süreyi 12-15 yaş için günde en fazla 1.5 saat, 16 yaş ve üstü içinse 2 saat olarak sınırladı.

Ntvmsnbc