29 Nisan’da Her Engelliye Ayrı Sınav

Çocuk Eğitimi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ”Farklı engel gruplarına yönelik bir sınavı kategorize etmek kolay değil, ama her kişi (kesim) için 29 Nisan’da ayrı sınav yapıyoruz” İ...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ”Farklı engel gruplarına yönelik bir sınavı kategorize etmek kolay değil, ama her kişi (kesim) için 29 Nisan’da ayrı sınav yapıyoruz”

İzmir’de kurulan Yenişehir Toplum Merkezi ve Çocuk Gençlik Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı.

Bakanı Şahin, törende, 2001’de ”Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyerek yola çıktıklarını belirterek, ”Medeniyet, kültür şehri, Ege’nin incisi, güzel yurdumun güzel insanlarıyla olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Türk, Kürt, Çerkez ve Romanıyla herkesi gönülden kucakladıklarını ifade eden Şahin, hangi bölgeden olursa olsun 74 milyonun birinci sınıf vatandaş olması için çalıştıklarını kaydetti.

Şahin, ”Amacımız herkesin birinci sınıf vatandaş olmasıdır. Sizlerle beraber kardeşler topluluğu olmak istiyoruz. 2023 vizyonuna beraber ulaşmalıyız” dedi.

-”İzmir’e bir ‘Şahin’ geldi”-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise Bakan Şahin ile İzmir’de birçok programa katıldıklarını belirterek, ”İzmir’de bir fırtına esiyor, İzmir’e bir ‘Şahin’ geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız güneş gibi İzmir’e doğdu” dedi.

İzmir’in, kültürlerin, medeniyetlerin buluştuğu bir şehir olduğunu, Türkiye’nin parlayan yıldızı konumunda bulunduğunu dile getiren Yıldırım, ”İzmir Romanı ile göçmeniyle güzel. Bu, İzmir’in güzelliğidir” diye konuştu.

Yıldırım, açılışı yapılan merkezin küçük, marifetinin ise büyük olduğuna işaret ederek, burada gençlerle büyüklerin bir araya geleceğini, dertlerin anlatılarak çözümlerin üretileceğini vurguladı.

Hükümet olarak tek dertlerinin bu ülkenin gelişimi olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

”Tek derdimiz var, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak. Bölünmüş yollar yapıyoruz; amacımız yolları bölmek, insanları birleştirmek. İzmir, adeta Anadolu’nun bir özeti. İzmir insanının en önemli özelliği, İzmir aidiyetidir. İzmir, son 15 senedir kan kaybetmeye devam ediyor, ‘bu kan kaybını sona erdirmek boynumuzun borcu’ dedik ve ’35 İzmir 35 Proje’ diyerek projeler oluşturduk. 3-4 yıl içinde İzmir’deki, Yenişehir, Alsancak, Konak ve Karşıyaka’daki değişimi hep beraber göreceğiz.”

Bakan Şahin ve Yıldırım, konuşmaların ardından merkezin açılışını yaparak binayı gezdi.

Törende, ”Tepecik Yıldızları” isimli grup ile Şehit Fazılbey İlköğretim Okulu Müzik Topluluğu da birer gösteri sundu.

-Özürlü Memur Seçme Sınavı-

Her iki bakan, açılış töreninin ardından, Anadolu Otizim Vakfını ziyaret ederek, yöneticilerinden faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi aldı.

Bakan Şahin, yaptığı konuşmada, engellilere yönelik son 10 yılda önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bu süreçte bedensel ve işitme engellilerin eğitimiyle ilgili önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Şahin, geride kaldıkları konunun ise zihinsel engellilerle ilgili olduğunu, ancak bu noktada da artık adım atıldığını ifade etti.

Şahin, Türkiye’de ilk kez 29 Nisan’da yapılacak Özürlü Memur Seçme Sınavı’nda (ÖMSS) zihinsel engellilere yönelik de düzenleme yaptıklarını hatırlatarak, ”29 Nisan’da yeni sınav sistemi yapıyoruz. Bedensel, işitme, zihinsel engellilere yönelik farklı sınav sistemleri uygulanacak. Farklı engel gruplarına yönelik bir sınavı kategorize etmek kolay değil, ama her kişi (kesim) için 29 Nisan’da ayrı sınav yapıyoruz” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme