272 öğrenci açıkta kaldı

Çocuk Eğitimi
Radikal’den Serkan Ocak’ın haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı’na ait 272 öğrencinin kaldığı İstanbul Sarayburnu Öğrenci Yurdu kapatıldı. Vakıf, öğrencilere daha önce ...
EMOJİLE

Radikal’den Serkan Ocak’ın haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı’na ait 272 öğrencinin kaldığı İstanbul Sarayburnu Öğrenci Yurdu kapatıldı. Vakıf, öğrencilere daha önce bildirmeksizin ve başka bir yer göstermeksizin yurdun kapatıldığını sitesinden geçen hafta duyurdu. Yurdun 2 kapatılma gerekçesi var. Biri ‘depreme dayanıklı olmayışı’, diğeriyse ‘maddi yetersizlik’. Ama iddiaya göre, yurtta deprem için güçlendirme yapıldı. TSK vakıf için her personelinden ayda 10 TL bağış topluyor. Sokakta kalan öğrenciler ise şaşkın.

TSK Eğitim Vakfı, resmi sitesinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “ TSK Eğitim Vakfı; TSK ’da görevli veya emekli subay, astsubay, sivil memur, uzman jandarma ve uzman erbaşların çocukları ve kardeşleri ile şehit erbaş ve er çocuklarının eğitim ve öğretimlerini desteklemek maksadıyla kurulmuştur. Vakıf tarafından halen 7 il ve KKTC ’ de olmak üzere toplam 18 adet öğrenci yurdu işletilmekte. TSK Eğitim Vakfı yurtlarından, Ankara / Oran erkek, Konya ve KKTC yurtlarının depreme dayanıklılık raporlarının olumsuz çıkması, İstanbul Sarayburnu yurt binasının 1’inci derecede arkeolojik sit alanı içinde yer alması ve deprem dayanıklılık raporu alınabilmesi için gereken onarım ve tadilatların yapılamaması, Ankara / Oran erkek, Konya ve KKTC yurtlarının doluluk oranlarının düşük olması nedenleriyle vakfın mali durumu ve devamlılığının sağlanabilmesi hususları göz önünde bulundurularak Vakıf Yönetim Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Ankara / Oran erkek, İstanbul Sarayburnu, Konya ve KKTC yurtlarının 2011-2012 eğitim dönemi sonunda 30 Eylül 2012 tarihinden itibaren zorunluluktan dolayı faaliyetlerine son verilmesi yönünde karar alınmıştır.”

‘Sokakta kaldık’

Emekli astsubay çocuğu Çağla Gökçe’nin ailesi Kocaeli’nde yaşıyor. İstanbul Medipol Üniversite Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon 3. sınıf öğrencisi Gökçe, kapatılma kararıyla birlikte sokakta kaldıklarını anlatıyor: “Burada şehit çocukları ücretsiz kalıyor. Diğer öğrencilere aylık 450 TL. Kontenjan kalırsa siviller de alınıyor. Hiçbir yer gösterilmedi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kültür Bakanlığı’na devredileceği söyleniyordu. Çünkü turistik bir yerde. Deprem deniliyor ancak yurt daha önceden deprem dayanıklılık raporu almış. Her arayan veliye farklı mazeretler söylendi.” Şehit Piyade Uzman Çavuş Recep Kurt’un oğlu Volkan Kurt da, deprem iddialarına inanmadığını, yurdun daha önceden bu konuda tadilat yaptığını söyledi.

Radikal