1. Sınıf Okuma Kitapları Nasıl Olmalı?

Çocuk Eğitimi
1. sınıf okuma kitapları, uzun bir süre zarfı içinde birçok başarının temelinin sağlam bir şekilde atılması için son derece gerekli ve önemli kitaplardır. Genellikle okuma yazma yeteneklerinin ilköğre...
EMOJİLE

1. sınıf okuma kitapları, uzun bir süre zarfı içinde birçok başarının temelinin sağlam bir şekilde atılması için son derece gerekli ve önemli kitaplardır. Genellikle okuma yazma yeteneklerinin ilköğretim 1. sınıfta kazanıldığını kabul edersek, 1. sınıftaki çocuklar için okumanın muhteşem dünyasına atılan ilk adımlar biraz meşakkatli, karmaşık, sıkıcı ve yorucu olabilir. Bu noktada, onları uçsuz bucaksız dünyaları ziyaret etmeye teşvik etmek adına yapacağımız şey daha da sıkmak, yani okumaya zorlamak değil; okumanın son derece keyif verici ve eğlenceli bir aktivite olduğunu kendi gözleriyle görmelerini sağlamak olmalıdır. Tabii ki bu, çocuğu karşınıza oturtup da kitap okumanın faydaları üzerine uzun konuşmalar yapmakla değil, onlara baştan sona büyük bir iştahla okuyacakları 1. sınıf kitapları hediye ederek mümkün hale gelecektir. Bunu yapabilmek için ise hem sizin hem de çocuğun onayını alabilecek bir yapıta sahip olmak gerekir.

1. Sınıf Okuma Kitapları Nasıl Olmalı?

1. sınıf okuma kitapları pek çok farklı yayınevi ve yazar elinden çıkarak piyasadaki yerini alır; lakin bunlar arasından gerçekten “iyi” olanları belirleyebilmek için pek çok soruya cevap verilmesi gerekmektedir. Üstelik yalnızca sizin olumlu yanıtınız değil; çocuğunuzun da beğenisi gerekir ki kitapla haşır neşir olacak kişi de odur zaten. O halde, iki tarafın da artı puanını hak edecek kaliteli 1. sınıf okuma kitapları grubunun ortak özelliklerinden bahsedelim.

Öncelikle bahsi geçen kitap kesinlikle çocuğun yaşı göz önüne alınarak hazırlanmış olmalıdır ve doğal olarak kitap içerisinde şiddet, korku, müstehcen öğeler, ırkçılık ve siyasi söylemler içeren hiçbir şey bulunmamalıdır. Eğer bunun mümkün olmadığını düşünüyorsanız, ne yazık ki son derece kötü niyetli insanlarla aynı dünyayı paylaştığımızı hatırlatmamız gerekiyor: İyisi mi siz, seçtiğiniz kitabın her sayfasını kontrol edin ve baştan aşağı şöyle bir okuyun.

Bunlara ek olarak, kitabı bir çocuğun perspektifinden değerlendirmeyi de unutmayın. Her ne kadar sizin okumak için cezbedici görsellere ihtiyacınız olmasa da o yaştaki çocukların vardır ve bu nedenle ana kapağı da sayfa içi tasarımları da dikkatle inceleyin. Renkli, canlı, dinamik, eğlenceli, dikkat çekici ve olabildiğince güzel duygular uyandıran (örneğin bir köpeğin başını okşayan bir çocuk çizimi) görsellerin olduğundan emin olun. Aynı zamanda bu görsellerin süslediği metinlerin iri puntolarla ve çok yoğun olmayacak şekilde sayfalarda konumlanmış olması gerekmektedir.

1. Sınıf Okuma Kitapları Tavsiyesi

Belki de bu yazıyı okuyana kadar “sıradan” bir kitap seçme işleminin son derece basit olduğunu düşünmüştünüz ve sonradan kararınızı değiştirdiniz; lakin aslında her şey tam da ilk düşündüğünüz gibi: Doğru noktalar göz önüne alındığında 1. sınıf okuma kitapları alışverişi yapmak son derece kolaydır. Hele ki her kitabını gözünüz kapalı bir şekilde, güvenle seçebileceğiniz bir yayınevi ya da yazar biliyorsanız, tüm bu kontrollerin çoktan yapıldığını ve kitabın buna göre hazırlandığını da bilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız, şanslısınız ki şimdi öğreneceksiniz.

Öğretmen Evde Yayınları ve Çocuk Gezegeni Yayınevi, pedagojik uygunluğa sahip, capcanlı ve harika 1. sınıf okuma kitapları çeşitlerine sahiptir. Büyük bir güvenle ve son derece ekonomik fiyatlarla şimdiye kadar bahsi geçen her detaya hâkim 1. sınıf hikaye kitapları satın alabilirsiniz.