Suriye Ordusu Şam’ın Banliyölerinde

Kişiler
Tank destekli askerlerin, başkentin doğu ve kuzey mevkilerinde muhalif hareketin direniş noktalarını top ateşine tuttuğu bildiriliyor. Görgü tanıkları patlama ve silah sesleri duyulduğunu söyledi. Beş...
EMOJİLE

Tank destekli askerlerin, başkentin doğu ve kuzey mevkilerinde muhalif hareketin direniş noktalarını top ateşine tuttuğu bildiriliyor.

Görgü tanıkları patlama ve silah sesleri duyulduğunu söyledi.

Beşar Esad karşıtı aktivistler, Şam’ın çevresinde 10 ay önce başlayan ayaklanmalardan bu yana en şiddetli çatışmaların yaşandığını ve onlarca kişinin öldüğünü söylüyor.

Kimi kaynaklar, operasyona 2 bini aşkın asker ve çok sayıda tankın katıldığını belirtti.

İsyancıların odaklandığı bölgelerin çevrildiği ve dışarıyla ulaşımın kesildiği bildiriliyor.

Şam’ın çevresinde tırmanan şiddet, Arap Birliği heyetinin gözlem faaliyetlerini güvenlik kaygıları nedeniyle askıya aldığını açıklamasını izliyor.

Örgüt, cumartesi günü gözlemcilerin ülkede kalmaya devam edeceklerini, ancak faaliyetlerini geçici olarak durdurduklarını duyurdu.

Gözlemci heyeti, aralık ayında Esad yönetiminin Arap Birliği’nce hazırlanan barış planını kabul etmesinin ardından ülkeye gönderilmişti.

Birliğin 165 üyeden oluşan ekibinin görev süresi ilk ayı doldurduktan sonra uzatılmış, ancak Körfez ülkeleri gözlemci ekiplerini geri çağırmıştı.

Suriye muhalefeti, yaptırım gücü olmadığı gerekçesiyle gözlemci misyonunu eleştiriyor.

Birleşmiş Milletler, mart ayında protestoların başlamasından bu yana ülkede hayatını kaybedenlerin sayısının 5 bini aştığını söylüyor.

Suriyeli yetkililer ise olaylarda ölen güvenlik görevlisi sayısının 2 bin civarında olduğunu savunuyor.

Ülkedeki ölüm olaylarına ilişkin tarafların öne sürdükleri veriler bağımsız kaynaklarca doğrulatılabilmiş değil.

BBC

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme