Moskova’da Muhalefet Sokakta

Kişiler
Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda bir araya gelen binlerce muhalefet taraftarı, Vladimir Putin’in devlet başkanı seçildiği seçimlerin meşru olmadığını savunarak protesto gösterisi yapt...
EMOJİLE

Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda bir araya gelen binlerce muhalefet taraftarı, Vladimir Putin’in devlet başkanı seçildiği seçimlerin meşru olmadığını savunarak protesto gösterisi yaptı.

Gösteriye katılan solcu liderlerden Sergey Udaltsov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu seçime karşı öyle nefretle doluyum ki sonucunu asla tanımayacağım" diye konuştu.

Rusya Merkez seçim Komisyonu ve polis, dünkü seçim sırasında bazı ihlallerin meydana geldiğini ancak bunların seçim sonucunu etkileyecek boyutta olmadığını belirtirken, Putin de tüm ihlallerin soruşturulmasını istedi.

Güvenlik güçleri, Puşkin Meydanı’nda "Adil seçimler İçin" başlığı altında düzenlenen Putin karşıtı gösteriye 14 bin kişinin katıldığını belirtirken, muhalefet taraftarları katılımı "en az 20 bin kişi" olarak ifade etti.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteriye katılan protestocular, zaman zaman "Putinsiz bir Rusya" sloganları attılar.

Mitingde Udaltsov’un yanı sıra liberal politikacılardan eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov, Sergey Mitrohin, Liberal Yabloka Partisi lideri Grigoriy Yavlinskiy, milliyetçi isimlerden Vladimir Tor ve Konstantin Krilov da birer konuşma yaptı.

Yetkililerin yolsuzluklarını internet blogunda gündeme getirerek ün kazanan ve muhalefetin en popüler ismi haline gelen Aleksiy Navalniy de konuşmasında, dünkü seçimler için Rus yetkilileri kastederek, "Bizden çaldınız" diye bağırdı.

Bağımsız aday Mihail Prohorov da katıldığı mitingde yeni bir parti kurmayı planladığını belirtirken, Prohorov’u bir kısım göstericilerin protesto ettiği bir kısım göstericinin de desteklediği dikkat çekti. Muhalefet dünkü seçimde yüzde 7,9’luk oy oranıyla üçüncü olan Prohorov’u Putin’in liberal oyları bölmesi için aday gösterdiğini savunmakta.

Puşkin Meydanı’ndaki gösteri için onlarca kamyon dolusu polis bölgeye takviye edilirken, bir polis helikopteri de sürekli gösterinin yapıldığı meydanın üzerinde tur attı.

Polis, belirlenen kuralları ihlal eden olması halinde müdahale edeceğini belirtirken, göstericilerin yasalar dışına çıkmaması için görüşmek istedikleri Udaltsov, polisin görüşme talebini kabul etmedi.

Nemtsov, gösterinin ardından Kremlin Sarayı’nın insan zinciriyle abluka altına alınıp sessiz protesto gösterisi yapılacağını belirtirken, polis bunun yasa dışı olduğunu belirterek dağıtılacağı uyarısında bulundu.

Gösteriden sonra Puşkin Meydanı’ndan Kremlin Sarayı’na doğru yürümek isteyen göstericilerden bazıları polis tarafından engellendi. Rus haber ajansları polisin bazı göstericileri gözaltına aldığını duyurdu.

Gösteriye katılanlardan Sergey adındaki bir Rus vatandaşı AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Seçimler adil ve dürüst değildi. ben seçim sırasında gözlemci komisyon üyesiydim. Yolsuzluklar yapıldı. Bu ilk eylemimiz değil, son de olmayacak. Her geçen gün çok daha fazla kişi bize katılıyor. Sonunda kazanan biz olacağız" dedi.

Vladimir adındaki protestocu da Rusya’da bağımsız televizyonların yok denecek kadar az olduğunu ve bağımsız olan kanalların da ancak internet üzerinden yayın yapabilen kanallar olduğunu belirterek, "Buraya daha önceki gerekçelerden dolayı geldik. Adil seçim ve adil hükümet. Halka saygı göstersin. Yine başkanlık seçimlerde tekrarladıkları aldatmacanın olmasını istemiyoruz. Şahsen kendim oyların yüzde 30’unun hayali olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Putin’in seçimi ilk turda aynı kişinin birden fazla oy kullanması ve köylerde oluşturulan gezici sandıklar sayesinde kazandığını ileri süren Vladimir,

"Oyların en az yüzde 20-30’luk bölümü bu sayede geldi. Putin’in birinci turda kazanması gerekiyordu ve kazandı da. Bu da yukarıdan gelen emirle oldu" dedi.

Muhalefetin yaptığı eylemlerin dağınıklık olmaması halinde sonuç alıcı olabileceğini belirten Vladimir, "Bir değişiklik için vakit gerekiyor. Eğer halk eylemlere aktif şekilde katılmaya devam ederse sonuç alma şansı artar. Tabii bir de hükümetin siyasetine bağlı olacak bu durum. Hükümet halkın sesine mi kulak verecek yoksa yolsuzluk ve suça teslim mi olacak-" ifadesini kullandı.

Bu arada, Rusya Merkez seçim Komisyonu önünde gösteri yapmak isteyen eski romancı Nasyonel Bolşevik partisi lideri Eduard Limonov taraftarı 100 kişiden 50’sini gözaltına alındığı bildirildi.

Rus haber ajansları, Putin yanlısı 10 bini kişinin Kremlin duvarlarının hemen yanındaki Manej Meydanı’nda seçim sonucunu kutlamak için bir araya geldiğini kaydettiler.

-Polis devrede-

Bu arada polisin göstericileri dağıtmak üzere harekete geçtiği görüldü.

Harekete geçen Rus toplum polisleri, onlarca göstericiyi gözaltına almaya başladı. Polisin gözaltına aldığı göstericiler arasında ülkenin önde gelen muhalefet liderlerinin de bulunduğu bildiriliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme