Libya’dan Suriyeli Muhaliflere Yardım

Kişiler
UGK Başkanı Abdulcelil, Cezayir Dışişleri Bakanı Murad Melenci’yi kabul etti. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdulcelil, Libya ve Cezayir arasında ...
EMOJİLE

UGK Başkanı Abdulcelil, Cezayir Dışişleri Bakanı Murad Melenci’yi kabul etti. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdulcelil, Libya ve Cezayir arasında tarihten gelen bir dostluk ilişkisinin bulunduğunu belirtti.

Her iki ülkenin bir ailenin ferdi gibi olduğunu kaydeden Abdulcelil, ”Libya, yeni yapılanma sürecinde komşularıyla iyi ilişkiler içerisinde olacaktır. Libya’ya verdiği destekten dolayı Cezair halkına ve Cezair hükümetine teşekkür ederiz. Cezayir ile uzun sınırlarımız var. Bundan sonraki dönemde güvenli bir sınır sağlayacağız. Sınırlar arasında sağlanan uyuşturucu kaçakçılığına da daha sıkı tedbirler alacağız” diye konuştu.

Devrik lider Muammer Kaddafi’nin Cezayir’de yaşayan ailesiyle ilgili de görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Abdulcelil,Kaddafi ailesinin Cezayir’de faaliyetlerinin durdurulacağı yönünde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

-Suriye-

Bir gazetecinin Libya’nın Suriye’deki muhaliflere yardımda bulunduğu yönündeki sorusu üzerine Abdulcelil, ”Suriye halkına verdiğimiz 100 milyon dolarlık yardımı, Libya halkının zekatı olarak kabul ediyoruz. Suriye’de insanlar öldürülüyor. Bu yardım Suriye halkına feda olsun” diye konuştu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Melenci de iki ülke arsındaki ilişkilerin gelecekte çok daha güçlü olacağını belirtti. Libya halkının verdiği özgürlük mücadelesini saygıyla karşıladıklarını kaydeden Melenci, şöyle konuştu:

”Libya halkı kendi tarihini yeniden yazdı. Bu uğurda binlerce kayıp verdi. Geleceğin özgür Libya’sının temellerini attı. Libya’yı önümüzdeki dönemde çok daha iyi günler bekliyor. Cezayir ve Libya arasındaki ilişkiler hem siyasi hem de ekonomik olarak çok daha güçlü olacak.

-Başbakan El Kib- Melenci görüşmesi-

Libya Başbakanı Abdurrahim El Kib de Cezayir Dışişleri Bakanı Melenci’yi makamında kabul etti. Basına kapalı olarak yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Melenci, Başbakan El Kib’in makamından ayrıldı.

Başbakan El Kib, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığını söyledi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme