“İslam Dünyası Bölünmemeli”

Kişiler
Lavrov, bugün Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin sorusu üzerine, Suriye ve İran çevresindeki durumun İslam dünyasının bütünlüğüne yönelik de bir tehdit olduğunu belirter...
EMOJİLE

Lavrov, bugün Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin sorusu üzerine, Suriye ve İran çevresindeki durumun İslam dünyasının bütünlüğüne yönelik de bir tehdit olduğunu belirterek, İslam dünyasında Şii ve Sünniler arasında ciddi bölünmelerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.
 
Amerikalıların Irak’tan çekilmesinin ardından durumun çok daha kötü hale geldiğini, Suriye ve Yemen’de de durumun iyi olmadığını ifade eden Lavrov, ” Türkiye ve İran’ın da bu süreçlerde etkin olmaya çalışmasını göz önünde bulundurduğunuzda bu gelişmeler endişe uyandırdığı gibi İslam dünyasında Şiiler ve Sünniler arasındaki derin çelişkiler de ortaya çıkıyor. Bu eğilim durdurulmazsa İslam dünyası içinde büyük çatışmalara yol açabilir” diye konuştu.
 
Türkiye, İran ve bazı Arap ülkelerinin öncü rolü oynamak için mücadele ettiklerini ileri süren Lavrov, ”Dış güçler İslam dünyasını bölmeye çalışmamalı aksine İslam dünyasının hepimiz için güvenilir, istikrarlı ortaklar olması için çalışmalı. Çünkü İslam dünyası olmadan uluslararası ilişkilerdeki mevcut sorunları çözmek, bugün karşı karşı olduğumuz tehditlere karşı koymak ve gerekli karşılığı vermemiz imkansız olur” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme