Esad Faturayı Dedeman’a Kesti

Kişiler
İki hafta önce Halep Dedeman Oteli’yle ilgili sözleşmeyi fesheden Suriye Turizm Bakanlığı, şimdi de grubun Şam ve Tedmur otelleriyle ilgili anlaşmasını feshetti. Dedeman Hotels & Resorts CEO...
EMOJİLE

İki hafta önce Halep Dedeman Oteli’yle ilgili sözleşmeyi fesheden Suriye Turizm Bakanlığı, şimdi de grubun Şam ve Tedmur otelleriyle ilgili anlaşmasını feshetti. Dedeman Hotels & Resorts CEO’su Tamer Yürükoğlu, Suriye’nin kendi içinde yaşadığı politik gelişmeleri ticaret hayatına yansıtmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, “Bu gelişmeler karşısında biz de yasal haklarımızı korumak için her türlü girişimde bulunacağız” değerlendirmesini yaptı.Dün Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan haberde, Turizm Bakanlığı’nın Dedeman şirketi ile arasındaki Şam ve Tedmur otelleriyle ilgili sözleşmeyi feshederek, şirketten 31 Ocak’a kadar gerekli işlemlerin yapılmasını istediği belirtilmişti.

Bakanlık, sözleşmelerin Otel Çalışmalarını Değerlendirme ve Denetleme Komisyonu’nun ulaştığı sonuçlar uyarınca feshedildiğini kaydederken, komisyonun raporunda, şirketin sunduğu mali teklifin elde edilen sonuçlarla çeliştiğini, harcamalarda artış ve gelirde düşüşün yaşandığı iddia edilmişti.

Suriye Turizm Bakanlığı iki hafta önce, Dedeman Grubu ile Halep Dedeman Oteli’yle ilgili sözleşmeyi feshetmişti.

DEDEMAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Suriye tarafında yaşanan bu gelişmeler üzerine Dedeman’dan da bir açıklama geldi. Dedeman açıklamasında, şirketin 2008 yılında Suriye Turizm  Bakanlığı’nın açtığı ve diğer uluslararası otel zincirlerinin de yer aldığı yasal ihaleye katılarak Dedeman Damascus, Dedeman Aleppo ve Dedeman Palmyra’nın işletme  hakkını kazandığı, Ocak 2009 tarihinde Dedeman Damascus’un, şubat ayında Halep ve  mart ayında Dedeman Palmyra’nın, Dedeman Oteller zinciri tarafından işletilmeye  başlandığı anımsatıldı.

Suriye Turizm Bakanlığı ile karşılıklı olarak imzalanan yönetim  sözleşmesinde açık bir şekilde, mülk sahibi Suriye Turizm Bakanlığı tarafından  masrafları karşılanarak her 3 otelin de renovasyona tabi tutulması öngörüldüğü  halde, bu yükümlülüğün Suriye Turizm Bakanlığı tarafından yerine getirilmediği  ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bugüne kadar Dedeman Turizm Yönetimi AŞ tarafından maliyetleri  üstlenilerek birçok kez renovasyon projeleri, tasarım ve sunumları yapılmış olup,  Suriye Turizm Bakanlığı bu girişimler konusunda hiçbir olumlu yaklaşım  göstermemiştir. Bunun yanı sıra 2009 yılında kendini gösteren ekonomik kriz ve  geçtiğimiz yılın başından bu yana Suriye’de yaşanan siyasi gelişmelerin sebep  olduğu istikrarsızlık nedeniyle, ihale aşamasında taahhüt edilen öngörülerin  gerçekleştirilmesi de mümkün olamamıştır. Belirtilen tüm bu hususlar, düzenli bir  şekilde ve resmi olarak Suriye Turizm Bakanlığı yetkililerine iletilmiştir.

Dedeman Grubu’na resmi olarak tebliğ edilmemekle birlikte yakın dönemde medyada  ifade edilen son gelişmeler, sözleşme koşullarının ihlalinin ötesinde, esasen son  dönemde Suriye’de sıklıkla gözlenen, hükümet politikası şeklinde tezahür eden ve  Dedeman ile birlikte, Suriye’de ticaret yapan Türk ve yabancı diğer birçok  firmanın da maruz bırakıldığı kötü niyetli bir yaklaşımın varlığına işaret  etmektedir.”

HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ

Dedeman Hotels & Resorts International CEO’su Tamer Yürükoğlu da konuya  ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Suriye’nin kendi içinde yaşadığı politik gelişmeleri ticaret hayatına  bu şekilde yansıtması üzüntü vericidir. Bu gelişmeler karşısında biz de yasal  haklarımızı korumak için her türlü girişimde bulunacağız. Dedeman zinciri olarak  yayılma ve büyüme stratejimize kendi bünyemizde bulundurduğumuz başarılı otel  portföyümüze, planlandığımız üzere Orta Doğu, Avrupa ve CIS ülkelerini de katarak  devam edeceğiz.”

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme