Çin’de Televizyon Eğlencesine Sınır

Kişiler
Gelişme, Devlet Radyo, Televizyon ve Sinema Kurulu’nun 1 Ocak’ta yürürlüğe giren ve ekranlardaki "aşırı eğlence"yi sınırlamayı hedefleyen kararnamesi sebebiyle yaşandı. Devlet ha...
EMOJİLE

Gelişme, Devlet Radyo, Televizyon ve Sinema Kurulu’nun 1 Ocak’ta yürürlüğe giren ve ekranlardaki "aşırı eğlence"yi sınırlamayı hedefleyen kararnamesi sebebiyle yaşandı.

Devlet haber ajansı Şinhua’nın bildirdiğine göre, uydu kanallarda yayınlanan eğlence programları üçte iki oranında azaltıldı.

Buna göre televizyonun en çok izlendiği saatlerde yayınlanan 126 eğlence programın yalnızca 38’si yayınlanmaya devam ediyor.

Yetenek yarışmaları, eğlence programlarının azalmasından en çok etkilenen tür olurken talk show gibi sohbet programlarının sayısı da bir hayli düştü.

Ekim ayında hazırlanan kararname Çin’de yayın yapan 34 uydu kanalının her birine haftada yalnız iki eğlence programı yayınlama sınırı getirdi.

19,30 ve 22, 00 saatleri arasında yayınlanan eğlence içerikli programların süresi ise 90 dakikayı aşmayacak.

Televizyon kanalları ayrıca 18,00 ile 24,00 saatleri arasında yarım saatlik en az iki saat haber programı yayınlayacaklar.

Çin nüfusunu oluşturan 1,3 milyar kişinin yüzde 95’i televizyon izleyicisi. Bu büyük rakam Çin’i dünyanın en çok televizyon izlenen ülkesi olarak ilk sıraya taşıyor.

Televizyon kanalların eğlence yayınlarını sınırlama kararı kısmen, ülkedeki Batı kültürünün etkisinin artmakta olduğu ve Çin toplumsal değerlerinin aşındığı algısıyla ilgili.

BBC Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme