Esmanur Demir: Bitkisel İlaçların Alt Yüzü ve Yanlış Dikim

Çocuk Yazarlar
Bütün dünyadaki insanoğulları bitkisel ilaçların sağlıklı olduğunu sanıyor. Fakat öyle değil. Bitkisel ilaçlar bitkilerin içine giriyor ve sonradan bu bitkiler toplanınca insanlar yiyor. Bitkisel ilaç...
EMOJİLE

Bütün dünyadaki insanoğulları bitkisel ilaçların sağlıklı olduğunu sanıyor. Fakat öyle değil.

Bitkisel ilaçlar bitkilerin içine giriyor ve sonradan bu bitkiler toplanınca insanlar yiyor. Bitkisel ilaçlar arasındaki zararlı maddeler insan vücuduna giriyor. Bu yüzden insanları kalp yetmezliğine, ciddi zehirlenmelere kadar sürüklüyor.

Bununla kalmıyor o bitkilerle beslenen hayvanları hastalandırıp , biyoçeşitliliğinin azalmasına sebep oluyor . Bu da ne yazık ki onlarca türün neslini tüketiyor. Şimdi neden meyve ve sebzeleri iyi yıkıldığımızı anladınız mı ?

Küçük dağlara yapılan tarlaları görmüşsünüzdür. İşte oralara tohum ekilirken tarlayı sürmek gerekir. Bu sürümü dağlara dik yapmamalıyız. Heyelan diğer adıyla toprak kaymasına daha büyük yapabilir. Yani heyelan dikey sürülen tarlalardan kolayca geçer. Fakat yatay sürülen tarla merdiven gibi olduğundan yollara veya zemine inmesine ben çok az olanak veriyorum.

(Esmanur Demir, İstanbul Bayrampaşa’da ikamet etmekte ve 6. sınıfa gitmektedir.)