Tevfik İleri kimdir? Ahmet Tevfik İleri biyografi kısaca

Biyografi
Türk siyasetçi ve mühendis Ahmet Tevfik İleri kimdir? Tevfik İleri kimdir kısaca… Tevfik İleri özgeçmiş… Tevfik İleri biyografi… Tevfik İleri, Rize’nin Hemşin ilçesinde doğdu. ...
EMOJİLE

Türk siyasetçi ve mühendis Ahmet Tevfik İleri kimdir? Tevfik İleri kimdir kısaca… Tevfik İleri özgeçmiş… Tevfik İleri biyografi…

Tevfik İleri, Rize’nin Hemşin ilçesinde doğdu. Babasının adı Hafız Celal, annesi Fatma Hanım’dır. Tevfik İleri, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da bitirdi. 1933 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi boyunca Türkçülük hareketlerinde etkili oldu. Türkçenin yaygın olarak kullanılmasını sağlamak ve yerli malını teşvik etmek için mitingler ve kampanyalar düzenledi. Üniversitedeki son  yılında Milli Türk Talebe Birliği başkanı oldu. 1933 yılında Vasfiye Hanım ile evlendi ve bu evlilikten üç çocuğu oldu. Üniversite eğitiminden sonra 1933 ve 1950 yılları arasında karayollarında kontrol mühendisliği ve Samsun’da nafıa müdürlüğü yaptı.

Tevfik İleri, 1950 yılında yapılan seçimlerde Demokrat Parti’den Samsun Milletvekili seçildi. On yıl boyunca Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Meclis reis vekilliği, devlet Bakanlığı ve başbakan yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. Bakanlıkları döneminde birçok önemli icraatta bulundu. 1950 yılında din dersi ilkokulların müfredatına alındı. 1951 yılında Türk Sanat Tarihi Enstitüsü kuruldu. Aradan geçen 20 yıldan sonra 1951 yılında imam hatip okulları açıldı. İstanbul’da Yüksek İslam Enstitüsü kuruldu. Atatürk Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin açılışlarını gerçekleştirdi. İlk boğaz köprüsü projesi Tevfik İleri bayındırlık bakanı iken gündeme geldi. Bu projede ihale aşamasına kadar gelinse de 1960 ihtilali nedeniyle boğaz köprüsü ancak 10 yıl sonra yapılabildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan İnönü Ansiklopedisi’ni Türk Ansiklopedisi adıyla yeni bir yayın kurulu oluşturarak devam ettirdi. Tek parti döneminde propaganda vasıtası olarak kullanılan Köy Enstitülerini öğretmen okullarıyla birleştirdi.

27 Mayıs 1960 yılında yapılan darbeden sonra tutuklanarak Yassıada’ya götürüldü. Tevfik İleri’ye vatan cephesi kurmak, diktatörlük tesis etmek, anayasayı ihlal etmek gibi asılsız suçlamalarda bulunuldu. Yargılandığı Yassıada mahkemesinde müebbet hapse mahkum edildi. Bir süre sonra hastalandı ve 31 Aralık 1961 yılında kanserden vefat etti.

Tevfik İleri, milliyetçi fikirleriyle tanınan gelenekçi ve muhafazakar bir devlet adamıydı.