Serkan Çağrı kimdir?

Biyografi
Henüz 7 yaşındayken klarnetle tanışan Serkan Çağrı, 13 yaşına geldiğinde, geleneksel Erguvan Festivali kapsamında düzenlenen ve katılımcıların yaş ortalamasının 40 olduğu En İyi Klarnet İcracısı Yarış...
EMOJİLE

Henüz 7 yaşındayken klarnetle tanışan Serkan Çağrı, 13 yaşına geldiğinde, geleneksel Erguvan Festivali kapsamında düzenlenen ve katılımcıların yaş ortalamasının 40 olduğu En İyi Klarnet İcracısı Yarışmasında özel ödüle layık görüldü.

1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda lisans öğrenimine başladı. 1998 yılında İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı’na geçiş yaparak üniversite öğrenimini burada tamamladı. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı, burada üç yıl klarnet eğitmeni olarak görev yaptı. Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini tamamlayan Çağrı, Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümünde klarnet dersleri verdi. Halen Bakü Müzik Akademisi’nde doktora öğrenimine devam etmektedir.

Klezmer müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan 75 yaşındaki ünlü klarnetist Giora Fiedman, İstanbul’da verdiği bir konserde kendisini sahneye davet ederek "O, klarnete benim şu an geldiğim noktadan başladı" dedi.

Dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından AMATİ-DENAK,Serkan ÇAĞRI tarafından tavsiye edilen yeni perde tasarımını uygulayarak ürettiği yeni klarnet modeline “Serkan Çağrı Model” ismini verdi. Bu model daha sonra Alman yapım firması KLİNGSON tarafından da talep görerek yine “Serkan Çağrı Model” ismiyle bu firma tarafından da üretilip tüm dünyada satılmaya başlandı. Böylece ÇAĞRI, klarnette bir dünya markası olarak da müzik literatüründe yerini aldı.

Yıllardır yurtiçinde ve yurtdışında verdiği başarılı konserlerle de adından sıkça sözettiren sanatçı, Vassilis Saleas, George Zamphir, Gypsy Kings Heritage, Giora Feidman, Trilok Gurto, Ian Anderson, Kocani Orkestrası gibi dünyaca ünlü pek çok müzisyenle de ortak sahne çalışmalarında bulundu. Konser çalışmalarının yanı sıra bir yandan da akademik çalışmalarını sürdüren Çağrı, Türk Müziğinde kullanılan sol klarnet üzerine yaptığı araştırmalar sonucu hazırladığı tez, makale ve eğitim kitabı ile de bu alanda öncü oldu.

2011 yılında Amerika’da North Caroline Üniversitesi’nde klarnet dersleri veren Bojana Kragulj adlı akademisyen “TÜRK MÜZİĞİNDE KLARNET VE SERKAN ÇAĞRI İCRA TEKNİKLERİ” üzerine doktora tezi çalışması yaptı.

Senaryosunu Ata Demirer in yazdığı, gişe rekorları kıran EYVAH EYYVAH adlı sinema filmi serisinin müzik yönetmenliğini üstlendi, bu fimlerde yer alan müzikler Eyvah Eyvah Film Müzikleri albümü olarak da yayınlandı.

2005 yılında çıkardığı “NEFESİM” adlı ilk enstrümantal albüm çalışmasından sonra ikinci solo albümü “ÂL” yı 2008 yılında dinleyenleri ile buluşturdu. 2009 yılında büyük besteci ve klarnet virtüözü Şükrü Tunar anısına hazırladığı "ŞÜKRÜ TUNAR ESERLERİYLE SERKAN ÇAĞRI" adlı albümde bir çok ünlü sanatçıyı bir araya getirerek bestecinin ölümsüz eserlerini modern bir anlayışla yeniden yorumladı. Ayrıca Rumeli ve Balkan müziklerini seslendirmek üzere kurduğu ve çok sayıda konserler verdiği RUMELİ BAND adlı müzik topluluğu ile 2011 yılında çok renkli bir albüm çalışmasına imza attı.

TRT de "Dünyanın Türküsü" ve “Serkan Çağrı İle Bir Nefes” adlı müzik programlarını hazırlayıp sunan sanatçı şu anda ise TRT Müzik kanalında her hafta yayınlanan "Serkan Çağrı ile Seyyare" adli müzik eğlence programını hazırlayıp sunmaktadır.

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Teknik Bilim Kurulu Başkanlığını da yürüten sanatçı, evli ve bir çocuk babasıdır.

Serkançağrı.com