Sadettin Saran kimdir?

Biyografi
1964 yılında doğan Sadettin Saran annesinin Amerika’lı olması dolayısıyla Ameriken pasaportuna sahiptir. Sadettin Saran 4 erkek kardeşin en büyüğüdür ve ABD’de doğduktan iki yıl sonra ...
EMOJİLE

1964 yılında doğan Sadettin Saran annesinin Amerika’lı olması dolayısıyla Ameriken pasaportuna sahiptir. Sadettin Saran 4 erkek kardeşin en büyüğüdür ve ABD’de doğduktan iki yıl sonra Türkiye’ye gelmiştir. Sadettin Saran Türkiye’de kullanmasa da tam ismi Steven Sadttin Saran’dır.Kendisi de bu durumu ““Evet annem Amerikalı. Onun için de Steven ismim var. Bu utanılacak bir şey değil. Annem ile de iftihar ediyorum. Cebimde Amerika pasaportu da var. Bunu da kimseden saklamadım.” diyerek teyit etmektedir.Saran aldığı spor bursuyla  ABD’de okumaya gitmiştir.

Hiperaktif bir çocukluk geçiren Sadettin Saran çocukluğunda sporla iç içe yaşamış ve eski mili yüzücüdür.

1984-1985 yılları arasında Türk milli yüzme takımının kaptanı oldu. Bu dönemde kırdığı 50 metre serbest yüzme dalındaki Türkiye rekoru halen kendisine aittir. ABD’de okumaya da spor bursuyla gitmiştir. Ailesinden para almadığı için havuzda cankurtaranlık ve matematik hocalığı yaptı.

Üniversiteyi University of Kentucky üniversitesinde Makine Mühendisliği bölümünde okuduktan sonra 1987 yılında aynı okulda yüksek lisansını tamamlamıştır.

ABD’de eğitim gördüğü yıllarda Kentucky Üniversitesi Yüzme Takımı’nın kaptanlığını yaptı. Mezun olduktan sonra ABD. Arkansas’ta Ensco Environmental Services’de çalışmaya başladı. 1988 yılında Türkiye’ye geldi.

Arkansas’taki işe giremeyeceğini anlayınca şu sözleri söylemiş ve işe kabul edilmiş: “Ben her sabah 05.15-07.30 arası antrenman yapıyorum. -7 derecede bile aksatmıyorum. 08.00’de derse giriyorum. 15.00’te antrenmanıma gidiyorum, iki saat daha çalışıyorum. Sonra da ailemden para almadığım için havuzda cankurtaranlık ve matematik hocalığı yapıyorum. Saat 24.00’te uyuyorum ve yine sabah erkenden kalkıp spor yapıyorum. Bütün üniversite hayatım boyunca bunları yaptım ve kimseye de beş kuruş yük olmadım. Bunları yaparken de kolay bir şey okumuyorum, mühendislik eğitimi alıyorum. Diplomamı aldım, üstüne master yaptım. Bende bu azim varken, sizin yerinizde olsam beni işe alırım.”

Türkiye’ye döndükten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda dönemin Turizm Bakanı Tınaz Titiz’in Dış İlişkiler Danışmanı olarak çalıştı.

1989 yılında SARAN International’ı kurdu. Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc.gibi dünya devlerinin temsilciliklerini üstlendi.

1990-1995 yıllarında Martin Marietta’nın Ankara ofisinde Genel Müdür Yardımcısı, arkasından Genel Müdürü olarak çalıştı.

1995 yılında SARAN Şirketler Grubu’nun başına geçti. 1995 yılında kurulan Saran Holding, Türkiye’de medyadan enerjiye, spordan hizmet sektörüne kadar yedi farklı dalda hizmet veren, yurt dışı ortaklıklarıyla her geçen gün büyüyen bir organizasyon yapısına sahiptir.

80li yılların sonunda Türkiye’nin TV sektörü oluşurken yani yeni televizyon kanalları açılırken pazarladığı programları kolayca satabilip, çeşitlendiren Saran, dublaj stüdyolarını kurdu. Yaptığı iş öncelikle sektörün yeniliğinden kaynaklandığı için büyük bir sermaye gerektirmiyordu ve bu durumu da çok iyi kullandı.

TMSF’den frekans kiralayarak Radyo Spor’u kurdu. Daha sonra ise Radyo Time’ı satın aldı. Bir kaç ay sonrasında ise 10 milyon $ vererek Radyo Tatlıses ve Radyo Plus’u satın almaya karar verdi

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran’a ait “Saran Medya” Türkiye’de yayınlanan spor yayınlarının yaklaşık %65′inin yayın hakkına sahiptir.

Sadettin Saran Fenerbahçe yönetimine girdi, Başkan Aziz Yıldırım’ın sağ kolu oldu. Futbol takımında işlerin kötü gitmesi, yanlış transferler aralarını açtı.

Galatasaray eski başkanı Mehmet Cansun’un çocukları ile Fehmi Naci Cansun ve Nurettin Ali Cansun ile stad reklamcılık şirketi kurmuştur.

Sadettin Saran, 4 milyon euro’ya aldığı İngiltere Premier Lig’inin maçlarının yayın hakkını 5.2 milyon euro’ya Fox’a sattı.

Saran Holding, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun 13 branştaki tüm milli takımların sponsorluğunu üstlenmiştir.

04 Aralık 2007 tarihinde Kırıkkale, Yeni mahallede kullanıma açılan ve Kızı Lal adına Anaokulu yaptırmıştır.

Bundan başka Doğu ve Güneydoğu’da birçok eğitim ve spor tesisi yaptırdı. Babası ve annesi adına birer ilköğretim okulu, kızı adına bir anaokulu, babaannesi adına da lise yaptırdı. 10 yıldır Kırıkkale’deki çocukları sünnet ettiriyor, onlara 23 Nisan’da 2 günlük İstanbul turu yaptırıyor. Doğubeyazıt’a yurt yapmaya gitti, kararını değiştirdi, spor salonu yaptırdı.

2005 yılında boşandığı eşinden olan Lal (d.1997) ile Beliz adında iki kız çocuğu babası olan Sadettin Saran 15 Eylül 2012 tarihinde Diş Doktoru Emek Külür (d.1971) ile Kemerburgaz’da aile ve yakın dostlarının katıldığı nikah töreni ile evlendi.

10 Kasım 2012 tarihinde Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünün 74. yılı anısına Ankara’da düzenlenen Geleneksel 6. Master Cumhuriyet Şampiyonasına katılan Sadettin Saran, 25 yaş üstü serbest ve kelebek bütün yaş kategorilerde Türkiye masterlar rekorlarını kırdı. 50 metre serbestte 25.91, 50 metre kelebekte 28.78 yaptı.

Fenerbahçe Spor Kulübü eski yöneticisi olan Sadettin Saran 30 Ağustos 2013 tarihinde Fenerbahçe için başkanlığa adaylığının söz konusu olduğunu söyledi.

30 Ağustos 2013 tarihinde yapılan Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışması”na katılan Saran, yarışma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulunun, olağanüstü seçimli genel kurula gitme kararı aldığını hatırlattı.

Saran Holding : Toplam çalışan sayısı 2000’e yaklaşan 33 firma ile yedi ana sektörde faaliyet göstermekte ve finansal yatırımları bulunmaktadır.

Saran Medya; Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc. gibi dünya devlerinin Türkiye temsilciliklerini üstlenerek Ulusal ve yerel TV kanallarına içerikleri sağlayan ve Türkiye televizyonlarında yer alan spor programlarının %65’ının yayın haklarına sahip olan, yaklaşık 20 yıllık deneyimiyle pazarın lideri konumunda.

Saran Enerji; Hidroelektrik santrallerinin yanı sıra, güneş ve rüzgar enerjisine de yatırım yaparak yenilenebilir, temiz enerji kaynaklarının tüm Türkiye’de kullanımını artırmayı ve sürdürülebilir gelişim sağlamayı hedefliyor.

Saran Havacılık; ABD’nin en büyük helikopter üreticisi ve dünyanın en çok satan helikopter firması olan Bell Helicopter Textron’un helikopter satışı konusunda Türkiye temsilciliğini yürütmektedir.

Saran Yayıncılık; Her gün milyonlarca kişi tarafından dinlenen Radyo Spor, Radyo Trafik gibi radyo kanallarıyla Türkiye’nin en çok dinlenen yayıncılık kuruluşları arasında yer almaktadır.

tuttur.com; İlk yıl itibarı ile 200 bini aşkın üyeye ulaşan, ayda 2.5 milyon ziyaretçisi ile hızla büyümekte ve pazar payı yükselmekte olan dünyanın ilk sosyal bahis platformu.

Anadolu Çağrı Merkezi; Eskişehir’de 450 çalışanı ile birçok uluslararası markaya hizmet veren ve hizmet sektöründe fark yaratmaktadır.

Saran Turizm; Çek Cumhuriyeti’nin en eski ve kapsamlı turizm firması Çedok’u bünyesine katarak 50’den fazla ülkeye varış noktasıyla müşterilerine geniş bir yelpaze sunmaktadır.-Milliyet-on5yirmi5