Robert Moog kimdir?

Biyografi
Robert Moog 1961’den itibaren elektronik bir müzik enstrümanı geliştirme fikirlerini edinmiş ve Alman tasarımcı Harald Bode’nin tasarımlarından etkilenerek transistörlü modüler synthesiser...
EMOJİLE

Robert Moog 1961’den itibaren elektronik bir müzik enstrümanı geliştirme fikirlerini edinmiş ve Alman tasarımcı Harald Bode’nin tasarımlarından etkilenerek transistörlü modüler synthesiserlar hakkında düşüncelerini olgunlaştırmıştır.

1961 Ocak ayında "Electronics World" adlı dergide yayınladığı makaleye göre 1961-1963 yılları arasında sadece kendi evinden 1000 civarı Theremin cihazı sattığını belirtmiştir. Daha sonra ise kendi tasarımı olan enstrümanlar üretmeye karar vermiştir. Taşınabilir gitar anfisi fikirlerinden yola çıkarak elektronik müziğin vazgeçilmezi olan synthesiserlara geçiş yapmıştır.

1963 yılında ses üretebilen yeni elektrik devreleri fikrini hayata geçirmek için çalışmalar yapmış ve daha sonra 1964 yılında Ses Mühendisliği Topluluğu Konvansiyonuna davet edilmiştir. 1964 yılında üretimine başladığı synthesiserların tasarımında Herbert A. Deutsch ve Walter Carlos’tan da destek almıştır.

Walter Carlos’un başarılı albümünden sonra elektronik müzik avantgarde durumundan kurtulmuş ve ticari popüler müzik içerisindeki yerini almıştır. The Beatles ve Mick Jagger bu pahalı ürünü alanlar arasındadır.

Analog synthesiserların gelecek standartlarını belirleyen bu cihaza rağmen şirket 10. yılını dolduramadan iflas etmiş ve Arp ile Roland gibi daha büyük oyuncular daha ekonomik ve gelişmiş sistemlerle piyasaya girmişlerdir.

Star