Recep Kaymakcan kimdir?

Biyografi
Recep Kaymakcan, 15.09.1966 Çorum-İskilip´te doğdu. İlkokulu Ebusuud Efendi İlkokulunda, orta ve liseyi İskilip İmam Hatip Lisesinde okudu. 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesind...
EMOJİLE

Recep Kaymakcan, 15.09.1966 Çorum-İskilip´te doğdu. İlkokulu Ebusuud Efendi İlkokulunda, orta ve liseyi İskilip İmam Hatip Lisesinde okudu.

1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 3 yıl Ankara’da liselerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yaptı. 1993 yılında YÖK tarafından merkezi olarak yapılan yurtdışı lisansüstü burs sınavını kazanarak İngiltere’ye din eğitimi alanında doktora yapmak üzere gönderildi. Doktorasını 1998 yılında İngiltere Leeds Üniversitesinde tamamladı. Aynı yıl Sakarya Üniversitesine yardımcı doçent olarak atandı. 2000-2001 yılında TUBA bursiyeri olarak İngiltere’de misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 2002 yılında doçent unvanını alan Kaymakcan 2007’de profesör oldu. Halen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi ve Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır. Uluslararası Din ve Değerler Eğitimcileri Derneği üyesi olup, akademik “Değerler Eğitimi Dergisi” editörlüğünü yapmaktadır.
Alanıyla ilgili ulusal ve uluslararası dergilerde makaleleri yayınlanan Kaymakcan, yurtiçi ve yurtdışında bir çok bilimsel toplantıya (Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Projesi, UNESCO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı vb tarafından düzenlenen toplantılar dahil) davetli olarak katılmıştır.

Akademik uzmanlık ve ilgi alanları: Karşılaştırmalı din eğitimi, çoğulculuk ve din eğitimi, insan hakları, dini özgürlükler ve din eğitimi, din eğitiminde program geliştirme ve değerlendirme, değerler eğitimi, gençlerin değerleri ve dini yönelimleri.

İskilipinsesi.com