Prof. Vamık David Volkan kimdir?

Biyografi
Kıbrıs doğumlu Vamık Volkan, 1956 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ABD’ye gitti. 45 yıl Virginia Üniversitesi’nde psikiyatri  hocalığı ve 18 yıl bu üniversitenin bir  h...
EMOJİLE

Kıbrıs doğumlu Vamık Volkan, 1956 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ABD’ye gitti. 45 yıl Virginia Üniversitesi’nde psikiyatri  hocalığı ve 18 yıl bu üniversitenin bir  hastanesinde başhekimlik yaptı.  2002’de emekliye ayrıldıktan sonra her yıl 3-4 ayı Kıbrıs’taki evinde geçiriyor.

Prof. Volkan, Tel Aviv’deki Yitzak Rabin Merkezi’nin ilk konuk  bilim adamı, Boston’da Harvard Hukuk Fakültesi’nin konuk profesörü,  Viyana Üniversitesi’nde konuk politik Psikoloji Profesörü olarak çalıştı.  Ayrıca Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Bahceşehir Üniversitesi’nde de misafir hocalık yaptı.

Viyana’da Dünya Psikiyatri  Birliği tarafından Sigmund Freud ödülüne de layık görülen Prof. Volkan, Türk-Amerikan Nöropsikiyatri Derneği, International Society of Political Psychology, American College of Psychoanalysts ve değişik kurumların başkanlığını yaptı.

50’nin  üzerinde yayımlanmış ve birçok dile çevrilmiş  kitabı; 500’e yakın da bilimsel yazısı var.

Amerikan Psikiyatri Cemiyeti’nin sponsorluğunu yaptığı bir projeye katılan ve 6 yıl süren Arab-İsrail gayri resmi diyaloglarında yer alan Prof. Volkan, ayrıca dünyanın sorunlu birçok yerinde “hasım” delegeleri bir araya getiren gayrı resmi diplomasi toplantılarına başkanlık  yaptı. Bunlar arasında ABD –Sovyetler Birliği, ABD -Rusya, Rusya-Baltık ülkeleri, Hırvatistan-Bosna, Gürcistan-Güney Osetya, Türkiye-Yunanistan da yer alıyor.

Prof. Volkan, “tramatize” olmuş (travma geçirmiş) toplumlara da yardım etti. Bunlar arasında Diktatör Enver Hoca’nın ölümünden sonra Arnavutluk ve Sadam Hüseyin’in kuvvetlerinin çekilişinden sonra Kuveyt toplumları da var.

Ayrıca ABD’nin eski Cumhurbaşkanı Jimmy Carter’in yönetimindeki dünya işlerinde  barışçıl yol arayan Uluslararası Müzakere Ağı’nda 10 seneden fazla bir zaman üyelik yapan Prof. Volkan, bu çalışmaları nedeniyle  27 ülkeden gelen destek mektuplarıyla 4 kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi./ kibristime.com

 2016 yılında Nobel’den sonra dünyanın en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve psikanaliz dalında verilen Mary Sigorni Ödülü’ne Prof. Dr. Vamık David Volkan layık görüldü. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme