Prof. Dr. Yusuf Şahin kimdir?

Biyografi
Yusuf Şahin, 1971 yılında Giresun’da doğdu. İlkokulu Ülper Köyü İlköğretim Okulunda, orta ve lise öğrenimi Giresun İmam Hatip Lisesi’nde Giresun’da tamamlayan Şahin, lisans öğrenimini Ankara Üniversit...
EMOJİLE

Yusuf Şahin, 1971 yılında Giresun’da doğdu. İlkokulu Ülper Köyü İlköğretim Okulunda, orta ve lise öğrenimi Giresun İmam Hatip Lisesi’nde Giresun’da tamamlayan Şahin, lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nde (1994), yüksek lisans öğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (1998), doktora öğrenimini de Ankara Üniversitesi’nde (2002) tamamladı; 2006 yılında doçent, 2011’de de profesör oldu.

 

Prof. Dr. Yusuf ŞahinŞahin, 1995 yılında Araştırma Görevlisi olarak işe başladığı Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde 2003 yılında Yardımcı Doçent, 2007 yılında doçent, 2011’de de profesör oldu. Şahin, KTÜ’de Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı, Kentleşme ve Çevre Sorunları Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği gibi görevlerde bulundu.

 

Şahin, Ocak 2013’ten buyana Aksaray Üniversitesi’nde çalışmaktadır. Şahin, Aksaray Üniversitesi’nde halen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir. Bir hafta öncesine kadar, Rektör Yardımcılığı görevini de yürütmüştür.

 

Şahin, KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Kentleşme Politikası, Çevre Politikası, Mahalli İdareler, Kent ve Bölge Plânlaması gibi derslere; Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde de Yerel Yönetimler, Kentleşme Politikası, Çevre Politikası, Kent ve Bölge Plânlaması gibi derslere girmektedir.(kaynak:yusufsahin.im)

 

Şahin’in dört telif, üç çeviri kitabı; altmışın üzerinde ulusal ve uluslararası düzeyde makalesi ile gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda kısa yazısı bulunmaktadır.

 

Şahin, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun hem kurucusu hem de yönetim kurulu üyesidir. İlim Yayma Cemiyetinin Aksaray Şubesinin kurucusu ve yönetim kurulu üyesi, İHH Aksaray’ın kurucusu ve yönetim kurulu üyesi, Birlik Vakfı’nın Aksaray Şubesi’nin kurucusu ve yönetim kurulu üyesi, ayrıca, Cihannüma Derneği’nin Aksaray Temsilcisidir.

 

Şahin, dört yıldır, Ak Parti Siyaset Akademisi’nde yerel siyaset, kentleşme gibi konularda dersler de vermektedir.Şahin, evlidir ve üç çocuk babasıdır.Şahin, İngilizce bilmektedir.

14 Mayıs 2015 tarihinde Aksaray Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.