Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK kimdir?

Biyografi
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK 1971 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladıktan sonra İzmir Fen Lisesinde eğitimine devam etti. Lisans eğitimini i...
EMOJİLE

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK 1971 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladıktan sonra İzmir Fen Lisesinde eğitimine devam etti. Lisans eğitimini ise Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde burslu olarak tamamlayan Altunbaşak, lisans mezuniyeti sonrası, 1992 yılında doktora eğitimi için ABD’ye gitti. Mezuniyet sonrası, 1996 yılında, Hewlett-Packard’ın Silikon Vadisi’ndeki Palo Alto Araştırma Laboratuvarlarında araştırmacı mühendis olarak çalışan Altunbaşak, aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nde danışman yardımcı doçent olarak görev yaptı.

Silikon Vadisi’nde üç sene çalıştıktan sonra akademiye geçen ALTUNBAŞAK, 1999 yılında, Georgia Institute of Technology’de (GATECH) yardımcı doçent olarak işe başladı. 10 sene GATECH’de görev yapan ALTUNBAŞAK, bir yandan da endüstri ile çok yakın bir çalışma yürüttü. Uydu ve kablo TV şirketlerine MPEG video sıkıştırıcı cihazı üreten bir firma Prof. Dr. ALTUNBAŞAK’ın geliştirdiği ürün prototipini lisanslayarak başarılı bir şekilde satışına başladı. 2003-2006 yaz aylarında Sabancı Üniversitesi’nin Network Öğretim Üyesi kadrosunda çalıştı. 2006 yılında ise Vestel ile çalışmaya başlayan ALTUNBAŞAK, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, LCD TV’ler için TÜSİAD Jüri Özel Ödülüne layık görülen “Pixellence” markalı görüntü işleme projesinin başlatılmasına öncülük etmiş ve bu projeyi geliştiren takıma liderlik yapmıştır. Uluslararası alanda Sayısal İşaret İşleme üzerine yaptığı akademik çalışmaları ile adından söz ettiren ALTUNBAŞAK, 2009-2011 yılları arasında TOBB ETÜ’nün rektörlüğünü yürütmüştür.

Sanayi ve devlet tarafından desteklenen projelerde 19 doktora öğrencisi ile birlikte çalışan Prof. Dr. ALTUNBAŞAK’ın araştırmaları bugüne kadar 170’den fazla makale ve 40’dan fazla patent/patent başvurusu ile sonuçlandı. Bazı buluşları hâlihazırda lisanslanmış ve çeşitli ürünlere girmiştir. Kurucu ve danışman olarak yeni kurulan teknoloji şirketleriyle aktif olarak ilgilenmektedir. Alanının prestijli dergilerinde editörlük ve mesleki örgütlerde başkanlık yapan Altunbaşak’ın çok sayıda akademik onur, ödül ve taltifleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK, 2009 yılının Temmuz ayından Başkanlık görevini üstlendiği tarihe kadar TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Rektörlüğünü yürütmüştür.

TÜBİTAK’ta  4 yıl görev yapan Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK 10.04.2015 tarihinde istifa ederek TÜBİTAK’tan ayrılmıştır.