Prof. Dr. Mete Gündoğan kimdir? Mete Gündoğan’ın Özgeçmişi

Biyografi
Saadet Partisi Genel Başkan adayı olan Prof. Dr. Mete Gündoğan kimdir? Mete Gündoğan biyografi… Prof. Dr. Mete Gündoğan kitapları… Mete Gündoğan özgeçmişi…  Mete Gündoğan 1963 yılınd...
EMOJİLE

Saadet Partisi Genel Başkan adayı olan Prof. Dr. Mete Gündoğan kimdir? Mete Gündoğan biyografi… Prof. Dr. Mete Gündoğan kitapları… Mete Gündoğan özgeçmişi… 

Mete Gündoğan 1963 yılında Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde doğdu. Gündoğan ilkokul ve lise eğitimini Balıkesir-Ayvalık ilçesinde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde lisans eğitimi aldıktan sonra ODTÜ’de Yüksek Lisans çalışmasına başladı. Tez çalışmalarına devam ederken British Council’den burs kazandıktan sonra İngiltere’ye gitti. 1990 yılında Cranfield Teknoloji Enstitüsü’nde Üretim Sistemleri Mühendisliği alanındaki Yüksek Lisans çalışmalarını bitirdi. Doktorasını ise 1995 yılında yine İngiltere’de, Cranfield Üniversitesi Endüstri ve Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında yaptı.

Mete Gündoğan 2000 yılında doçent unvanı aldı. Hacettepe Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Polis Akademisi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Prof. Dr. Mete Gündoğan, akademik çalışmalarının dışında TÜBİTAK Araştırma ve Geliştirme Planlaması Müdürlüğü’nde araştırma mühendisi ve müdür olarak görev yaptı. Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) Bilim ve Teknoloji Sektörü uzmanı, Başbakanlık Başmüşavirliği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde müşavir vazifelerinde bulundu. Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın danışmanlığını da yapan Mete Gündoğan, 2019 yılında Necmettin Erbakan hakkında biyografi kitabı da çıkarmıştır.

Prof. Dr. Mete Gündoğan, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde açılan 20’inci Dönem Kamu Diplomasisi Kursunu tamamladı. Akıncı F-16 Uçak Fabrikasında (TAI) Kalite Teminat Sistemleri Başmühendisi olarak görev yaptı. Özel sektörde de üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yapan Prof. Dr. Mete Gündoğan, Balkanlarda ve ülkemizde özelleştirmeden alınan birçok fabrikanın devreye alınmasın projelerini gerçekleştirdi.

Mete Gündoğan’ın uluslararası ve ulusal düzeyde birçok yayını bulunmaktadır. Gündoğan’ın akademik ilgi alanları; Sistem Analizi ve Tasarımı, Üretim Planlama ve Kontrolü, Üretim Yönetim Sistemleri, Teknoloji Yönetimi, Kalite Teminatı, Toplam Kalite Yönetimi, Maliyet Analizleri ve Muhasebesi ve Ekonomi (Mikro ve Makro)

Prof. Dr. Mete Gündoğan, evli ve dört çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızcanın yanı sıra az derecede Felemenkçe, Boşnakça ve Arapça bilmektedir.

Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın Kitapları:

  • Refah Toplumu (1997)
  • Borca dayalı para sistemi: Türkiye’nin sosyo-ekonomik analizi (2002)
  • Narkoz (2017)
  • Oyun Teorisi: Dünyanın yeni siyasal ekvatoru: Koynumuzdaki Guguk Kuşları (2018)
  • Para BK Gibi (2018)
  • Erbakan (2019)