Prof. Dr. Mehmet Mutaf kimdir?

Biyografi
Gaziantep’te doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi bu şehirde tamamladıktan sonra 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesini kazandı. İngilizce hazırlık sınıfını Hacettepe üniversi...
EMOJİLE

Gaziantep’te doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi bu şehirde tamamladıktan sonra 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesini kazandı. İngilizce hazırlık sınıfını Hacettepe üniversitesinde okuduktan sonra bu fakültenin Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesine dönüştürülmesi üzerine tıp eğitimini Kayseri’de devam ettirdi ve 1986 yılında dönem 4.sü olarak mezun oldu. Aynı yıl, plastik ve rekonstrüktif cerrahi ihtisasını kazandı.

Ankara Numune Hastanesi 2. Plastik Cerrahi Kliniği’nde yaptığı ihtisası sırasında 1990 ve 1991 yıllarında üstüste Türk Plastik Cerrahi derneği tarafından verilen “En iyi deneysel” ve “En iyi klinik çalışma” ödüllerine layık görülen Dr. Mutaf, 1992 yılında plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı oldu. Aynı yıl kazandığı bir bursla (MONBUSHO) Japonya’ya giderek 2 yıl, Nagasaki Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Kliniğinde mikrocerrahi ağırlıklı araştırmalar yaptı.

Dr. Mutaf, 1994 yılında yurda dönerek kısa dönem askerlik görevini Çanakkale Hava Radar Mevzii Komutanlığı bünyesinde yaptı ve tekrar Japonya’ya döndü. Orada 3 ay daha kalıp; araştırmalarını tamamladıktan sonra yurda döndü ve Gaziantep Devlet Hastanesi’ne plastik cerrahi uzmanı olarak atandı. Mecburi hizmetini tamamladıktan sonra devlet memurluğundan istifa ederek, aynı şehirde serbest hekimlik yapmaya başlayan Dr. Mutaf, 1995 yılında Güneydoğu Radyo Televizyonu’nca halkın oylarıyla yapılan bir anket sonucu “Yılın Doktoru” seçildi.

17 Mayıs 2000 tarihinde yardımcı doçent olarak Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı başkanlığı görevine atandı. 2 Kasım 2000 tarihinde doçent oldu. 18 Mayıs 2001 de Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya başlayan Dr. Mutaf, 06 Mart 2007 itibarı ile profesör unvanı almış olup, halen bu görevi sürdürmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Mutaf, yüzünü tamamen kaybeden kadına, sadece kendi vücudunda bulunan dokuları kullanarak yeni bir yüz yapmayı başardı.

Ulusal ve uluslararası kongrelerde sunduğu 100’ den fazla bildirinin yanı sıra, plastik cerrahi literatüründe yer almış 40’a yakın uluslararası yayını ve kendi adı ile anılan özgün cerrahi teknikleri mevcut olup; iyi derecede Ingilizce, Japonca ve Rusça bilmektedir.

Profesör Dr. Mehmet Mutaf mesleki aktivitelerinin yanı sıra müzisyen kimliği ile de tanınmakta olup, kendine ait beste ve güfte çalışmalarının yer aldığı iki müzik albümü yayınlanmıştır.