Paul Julius Reuter Kimdir?

Biyografi
1816’da almanya’da ünlü ve iyi eğitimli yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. ancak babası öldüğünde, oğlu julius’a çok az para bıraktı. julius’un iş hayatı amcasının...
EMOJİLE

1816’da almanya’da ünlü ve iyi eğitimli yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. ancak babası öldüğünde, oğlu julius’a çok az para bıraktı. julius’un iş hayatı amcasının göttingen’deki bankasında başladı. bu iş sayesinde para piyasaları konusunda uzmanlaştı. bu özelliği günümüzde tüm ekonomicilerin kábe’si sayılabilecek reuters ekonomi servisini başlatmasında önemli bir faktör oldu.

1851’de londra’daki kraliyet borsa binası’nda iki odalı karanlık bir ofis kiraladığında, sonraki 150 yılda tüm dünyada toplam 151 ofisi olacağını herhalde düşünmemişti. tek yardımcısı 11 yaşındaki fred isimli bir ofis boy’du. küçük fred, reuter’in ofiste olmadığı bir sırada gelen ilk müşteriyi kaçırmamak için, üzerine kapıyı kilitleyip onu lafa tutmuştu. küçük çocuk reuters’daki kariyerini yıllar sonra müdür olarak tamamladı.

julius reuter’in takıntısı hızlı ve doğru haber göndermekti. bunu yapabilmek için, zamanın en hızlı ulaşım aracı olan trenlerin altı saatte gidebildikleri mesafeyi, iki saatte aşabilen 45 güvercinden oluşan bir haber filosu kurdu. zaten ofisini tüm ana postanelerin olduğu bir yere açmıştı. ingiltere’deki dover ile fransa’daki calais arasında denizaltından telgraf hattı döşenmesi için uğraştı. sonunda bu hat sayesinde, londra ve paris arasında hisse senetleri fiyatlarını göndermek üzere kurduğu şirketin ünü, tüm avrupa’ya yayıldı. ekonomik ve genel haberler de vermeye başlamıştı.

telgraf hatlarının kapasitesi arttıkça, reuters servisi avrupa’yı aşmış, 1872’de uzak doğu ve 1874’de güney amerika’ya ulaşmıştı.

julius reuter yaşlanınca işlerini oğlu herbert reuter’e devretti. dinlenmek için gittiği nice’teki villasında 1899’da öldüğünde, geriye birçok kıtaya yayılmış bir haber ajansı bırakmıştı.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme