Nusret Özcan kimdir?

Biyografi
1958’de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğreniminden sonra Yüksek İslâm Enstitüsü ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nde öğren...
EMOJİLE

1958’de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğreniminden sonra Yüksek İslâm Enstitüsü ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nde öğrenim gördü. Buradaki eğitimlerini yarıda bırakarak Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenime başladı. Öğrenciliği sırasında Milli Türk Talebe Birliği’nde çeşitli kültürel faaliyetlere katıldı, tiyatro ile ilgilendi. Mezun olduktan sonra bir süre edebiyat öğretmenliği yaptı. 1980 yılından itibaren çeşitli basın kuruluşlarında muhabir, idareci ve editör olarak çalıştı. İzlenim, Kayıtlar, Dergibi ve Kafdağı gibi dergilerde edebî çalışmaları yayınlandı.

İlk kitabı olan ve kendi çocukluğundan izler taşıyan “Bizim Mahalle” adlı romanı radyo oyunu olarak mikrofona koyuldu. Daha sonra Kemal Aykut’la birlikte “Mustafa Kutlu Kitabı” ve “Beşir Ayvazoğlu Kitabı”, “Sokak Sesleri”, “Leylâ ile Mecnûn”, “Kar Kelebekleri” ve “Bir Hüzün Yolcusu” eserleri yayımlandı.

En son Yeni Şafak gazetesinde editör olarak çalışan ve üç çocuk babası olan Nusret Özcan, 22 Haziran 2007 tarihinde 49 yaşında İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Ölümünden önce edebiyat içerikli bir internet sitesinin şiir editörlüğünü de üstlenen Nusret Özcan, bunun yanında dört yıl boyunca bir yerel radyoda “Her Mevsim İstanbul” adlı bir program hazırlayıp sunuyordu. Şair Necip Fâzıl’ın yakın çevresinden olan Nusret Özcan, kendi isteği üzerine Eyüp Sultan Kabristanı’nda Necip Fâzıl Kısakürek’in kabrinin yanına defnedildi.

Haber 7