Nejat Biyediç Kimdir?

Biyografi
Eski Yugoslavya’nın Müslüman kökenli ilk Başbakanı Cemal Biyediç’in yeğenidir. Aynı zamanda Türk vatandaşıdır. Bursaspor’da top koşturduğu yıllarda attığı goller ve oynadığı başarılı...
EMOJİLE

Eski Yugoslavya’nın Müslüman kökenli ilk Başbakanı Cemal Biyediç’in yeğenidir. Aynı zamanda Türk vatandaşıdır. Bursaspor’da top koşturduğu yıllarda attığı goller ve oynadığı başarılı futbolla "İmparator" lakabını aldı.

Biyediç 87-88 sezonunda attığı 17 gol ile Bursaspor lu bir oyuncunun bir sezonda ulaştığı en yüksek rakama ulaşarak Geldiğinin 2. Sezonunda Bursaspor tarihine geçmeyi başardı. 4 sezon boyunca aralıksız olarak Bursaspor formasını giyen Nejat BİYEDİÇ toplam 41 gol atarak Unutulmazlar arasında yerini aldı ve taraftardan imparator lakabını aldı

1990-1991 sezonunda Jübilesini yaptı fakat takımın kötü gidişi sonrasında tekrar forma giyen Biyediç 1994 yılında bu sefer çok sevdiği Bursaspor’ a Nevzat Güzelırmak ’ ın yardımcısı olarak geri döndü. Yardımcı antrenör olarak başladığı Teknik Direktörlük kariyerinde işler pekte yolunda gitmeyince istifa eden Güzelırmak’ ın yerine Timsah’ ın teknik patronu oldu.

Futbolu bıraktiktan sonra 1994’ten sonra Bursaspor, Karşıyaka,Konyaspor, Karabükspor, Adanaspor, Diyarbakırspor ve Sakaryaspor’da teknik direktörlük yaptı.

Bursaspor’da yıllarca top oynadıktan sonra birçok Türk takımında teknik direktör olarak başarıyla görev yapan Boşnak asıllı Nejat Biyediç lösemi hastalığına yakalandı.

Hayata bağlılığı sayesinde bu hastalaığı da yenmesini bildi.

Taraftarlarca unutulmayan Biyediç’ in adına düzenlenen gecede Bursasporum.com tarafından Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi.

Biyediç, 21 Mart 2008 Tarihi itibariyle teknik direktörlüğe Türkiye’nin önemli takımlarından Eskişehirspor ile geri dönüş yapmıştır.