Müziği Sokaklara Taşıdı

Biyografi
Dünyaca ünlü Piyano virtüözü Tuluyhan Uğurlu, ilk kez İstanbul Kanatlarımın Altında adlı film ile hafızalarımızda yer etmişti. Farklı projeleri ve ilginç kişiliği ile tanınan Tuluyhan Uğurlu, şimdiler...
EMOJİLE

Dünyaca ünlü Piyano virtüözü Tuluyhan Uğurlu, ilk kez İstanbul Kanatlarımın Altında adlı film ile hafızalarımızda yer etmişti. Farklı projeleri ve ilginç kişiliği ile tanınan Tuluyhan Uğurlu, şimdilerde temmuz ayında çıkacak yeni albümünün çalışmaları ile meşgul.

TULUYHAN UĞURLU KİMDİR?

15 Kasım 1965’de İstanbul’da doğdu. Yeteneği 4 yaşında keşfedildi ve aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne kabul edildi. 7 yaşında devlet tarafından açılan Harika Çocuklar Sınavını kazanarak yurt dışında yüksek müziği eğitimi yapmaya hak kazandı. Lise ve konservatuarın ardından eğitimini Viyana Müzik Akademisi’nde tamamladı. Akademide master yaparken, sanat yaşamının en ciddi kararını vererek, klasiklere veda etti ve sadece kendi eserlerini seslendirmeye başladı. Canlı konser kayıtlarından oluşan Go With God ve Kutsal Kitaplardan Ayetler isimli ilk iki albümünde hayranı olduğu Bach’tan esinlenerek inanç konularına eğildi. 

1996 yılında İstanbul Kanatlarımın Altında film müziği ile ünlendi. Cumhuriyetin 75. yıl kutlamaları için Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri, büyük depremin ardından Şehrin Gözyaşları isimli eserlerini besteledi ve bunları albüm haline getirdi. Çeşitli belgesel müzikleri de yazan sanatçı son piyano eserlerini Beyazıt’ta Zaman isimli albümde topladı. Aynı dönemde ilk senfonisi olan Senfoni Türk ‘ü de tamamladı. Bu eserinde senfoni orkestrası, mehter takımı, Türk Müziği enstrümanları ve piyanoyu bir arada kullanarak, Türk Klasik müziğinde bir ilke imza attı. 

 

Tuluyhan Uğurlu, 2003 yılından itibaren Klasik Müzik dünyasında bir ilke imzasını atarak, konserlerini  konser salonlarının dışına taşıyarak, tarihi mekanlarda gerçekleştirmeye başladı. Görüntülerle de mekanın tarihinin anlatıldığı bu proje çerçevesinde Nemrut Dağı, Sirkeci Garı, Hattuşa, Truva, Tuşba antik kentleri, Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları, Çimenlik Kalesi gibi mekanlarda konserler verdi.  26 Ağustos 2005 sabahı saat 05:30’da piyanosunu 1753 metrede Kocatepe’ye çıkararak, Atatürk ve şehitler için çaldı. 2005 yılında hazırlanan İstanbul tanıtım filminin müziklerini yaptı.

 

ALBÜMLERİ

Go with God (1987 HADES)
Kutsal Kitaplardan Ayetler 1 (1993 HADES)
İstanbul Kanatlarımın Altında (1996 BMG)
Kutsal Kitaplardan Ayetler 2 (1997 BMG)
Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri (1998 ODEON)
Şehrin Gözyaşları (1999 ODEON)
Benim Babam Bir Ozandı (2000 AKSOY YAYINCILIK)
Beyazıt’ta Zaman (2002 DMC)
Senfoni Türk (2002 DMC)
Dünya Başkenti İstanbul (2006 DMC)

PROJELERİ 

Mukaddes Doğunun Mabetleri
Doğu Ekspresi
Güneş Ülke Anadolu
Senfoni Türk Gelecek Kuşaklar
Uzayın Derinliklerine Yolculuklar
Dünya Başkenti İstanbul
Kadın Hikayeleri
Kâinat Birbirine Sevgi ile Bağlanmış