Muhammed Sadık Yusuf kimdir?

Biyografi
Muhammed Sadık Yusuf, Özbekistan’ın Andican vilayetinde 1952 yılında dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda din eğitimini bölgenin tanınmış din alimlerinden babası Muhammed Yusuf...
EMOJİLE

Muhammed Sadık Yusuf, Özbekistan’ın Andican vilayetinde 1952 yılında dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda din eğitimini bölgenin tanınmış din alimlerinden babası Muhammed Yusuf’tan aldı, daha sonra komünizm döneminde Orta Asya’nın tek medresesi olan Buhara şehrindeki Mir Arap Medresesi’nde eğitimini devam ettirdi. Taşkent İmam  Buhari Yüksek İslam Enstitüsü’nü 1975 yılında başarıyla tamamlayan Muhammed Sadık Yusuf,  1976 yılında Libya Ad Dava Al İslami Milli İslam Üniversitesi’nde eğitimine devam etti.  Libya’dan 1980 yılında mezun olup döndükten sonra Orta Asya ve Kazakistan Müslümanlar DiniTeşkilatı’nın Dış İlişkiler bölümünde görev alan Muhammed Sadık Yusuf, bir süre Taşkent  Yüksek İslam  Enstitüsü müdürü olarak çalıştı. 1989 yılında Orta Asya ve Kazakistan Müslümanlar Müftüsü görevini üstlenen Muhammed Sadık Yusuf,  Sovyetler Birliği döneminin son müftüsü ve Özbekistan bağımsız olduktan sonra bu ülkenin ilk müftüsü olarak görevini 1993 yılına kadar sürdürdü. Özbekistan hükümetinin dini  konular üzerindeki tutumuna uymayı reddederk görevini bırakan Muhammed Sadık Yusuf, bir süre Özbekistan dışında sürgünde yaşadı.

Muhammed Sadık Yusuf, daha sonra ülkesine döndükten sonra 2002 yılından bu yana dersler ve konferanslar vermiş, çeşitli eserler kaleme almıştır. 7 ciltten oluşan Kur’an-ı Kerim tefsiri başta olmak üzere 100’ün üzerinde eseri bulunan Muhammed Sadık Yusuf, Orta Asya’nın en büyük din alimi olarak kabul ediliyordu.

Muhammed Sadık Yusuf evinde geçirdiği kalp krizi sonucu Mart 2015’te 63 yaşında vefat etti.Kaynak;Diriliş postası