Mücap Ofluoğlu kimdir?

Biyografi
Türk Tiyatro oyuncusu ve yönetmeni 1979′ kadar İstanbul Şehir Tiyatrosunda "Ömür Satan Hüsamettin Çelebi" (1974) "Pazartesi Perşembe" (1975) Moliere"nin "Cimri"...
EMOJİLE

Türk Tiyatro oyuncusu ve yönetmeni 1979′ kadar İstanbul Şehir Tiyatrosunda "Ömür Satan Hüsamettin Çelebi" (1974) "Pazartesi Perşembe" (1975) Moliere"nin "Cimri" sini ,1976 da Tartuffe"ünü ve 1979 da daha önce hep meraki adaptasyonu oynanmış olan Hypocondriugue"ını "Hastalık Hastası" adıyla Türkiye’de ilk kez sahneye koydu ve 1979 da bir süre yönetim kurulu üyeligini yaptıktan sonra İstanbul Şehir Tiyatrolarından ayrıldı. 1981 de küçük sahnenin 30 kuruluş yıl dönümünde ortaoyunculardan aldıgı çağırı üzerine "Eski Moda" komedya adlı oyunu sahneye koydu ve oynadı 1983 martinda Hisar Eğitim Vakfı adına 40. sanat yılını bir jübileyle kutlayan Ofluoglu toplanan gelirle, İstanbul Devlet Konservatuvarı tiyatro böümü ögrencilerine burs vermeye başladı.

Fotografdaki Çocuk adlı kitabında 1945 ten beri çeşitli yerlerde yayınlanmış şiirlerinin bir bölümünü topladı.

Sami Ayaroglu yönetiminde Şehir Tiyatrosunda "Cyrana Bergerac" oynadı (1970-1971)
Bu rolle çok ünlendi hala bir çok tiyatro sever tarafından zevk ile hatırlanır. 1954 Yılında Muhsin Ertuğrul’un yönetiminde Küçük sahnede "Hamlet" oyununda Polonius rolünü oynadı Oğlu Leortes rolünde karşısında Haldun Dolmen vardı.

1943 de sinamaya başladı. 1946 da tiyatroya figuran olarak başladı
1951 den 1957 ye kadar Muhsin Ertuğrul ile küçük sahnede çalıştı
1957 den sonra mimar İrfan Ertem ile Beyoğlu’nda emgen gözlükçüsünün üstünede Oda Tiyatrosu açtı, iki sezon burada oynadı.

Muhsin Ertuğrul"nun Şehir tiyatrasında ayrılması üzerine 1970 yılına dek küçük sahnede kendi adına kurduğu toplulukta dört mevsim toplam 8 oyun sahneledi.

1974 te Muhsin Ertuğrulun Şehir Tiyatrosuna tekrar dönüşü ile Ayla Algan, Şirin Devrim, Tunç Yalmanla birlikte döndü on sene sonra ikinci kez "Cimri" de Harpugonu oynadı "Tartuffe"ü, "Sahte Sofu" adı ile sahneye koydu ve oynadı.

Muhsin Ertugrulun sahneye koydugu dört hamlet temsilinde hep Poloniusu oynadı.
Unutamadığı roller "Kral Lear"da Kent dükü "Kuru Gürültü"de Bendik "Fizikçiler" de Mobius "Pazartesi Perşembe" de Kırtasüddin Efendi Çetin Altanın "Yedinci Köpek" piyesinde baş rolünü Refik Enduran’ın "Aman Avcı" piyesindeki rolü ve "Ömür Satan Hüsam Çelebi" deki rolleri 1980 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

En son rolü "Hastalık Hastası" oldu 50 den fazla başrol 30 kadar oyun sahneye koydu.
Bazı televizyon filimlerinde oynadı 1981 den sonra beş kitabı yayınlandı Şiir kitapları "Fotoğraftaki Çocuk" "Bir Avuç Alkış" "Aynadan Anılar" "Ağlamakla Gülmek arasında" anılar araştırma kitabı "Dünya Bir Sahnedir".

Biyografi.net