Mihraç Ural kimdir?

Biyografi
Hatay patlamasıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Esad’ı suçlaması ve "Bombacılar Suriye istihbaratı (El Muhaberat) bağlantılı" demesi gözleri, Esad safında savaşan v...
EMOJİLE

Hatay patlamasıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Esad’ı suçlaması ve "Bombacılar Suriye istihbaratı (El Muhaberat) bağlantılı" demesi gözleri, Esad safında savaşan ve Türkiye’de yasadışı THKP-C Acilciler örgütünün lideri olarak tanınan Mihraç Ural’a çevirdi. Geçen hafta Suriye’deki Banyas katliamını da organize ettiği iddia edilen ve Hatay’da tabanı olan Ural’ın, son patlamayı da organize etmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Ural’ı iyi tanıyan ve Acilciler örgütünün kurucuları arasında yer alan Engin Erkiner ile Yalçın İbrahim çarpıcı bilgiler verdi: 
 
ÇİFT TARAFLI ÇALIŞTI 

Mihraç Ural, örgüte 1976’da Yüksel Eriş aracılığıyla katıldı. 10 Mart 1978’de banka soygunu nedeniyle bir operasyonda yakalandı. 1980’de Adana Cezaevi’nde gardiyanlara para verilerek sahte tahliyeyle kaçması sağlandı. 

1980’in mayıs ayında Suriye’ye gelen Ural, ertesi yıl Hafız Esad’ın kardeşi Cemil Esad’ın emriyle vatandaşlık belgesini aldı. 

Hatay’ın Suriye’ye bağlanması için uğraşan Uruba adlı bir örgütün önde gelenleriyle sık sık biraraya geliyordu. Kendisini de ‘Genç Uruba’cı olarak tanıtıyordu. Anne tarafından dedesi ise Hatay’da MİT’in önde gelen kişilerinden. 

Ural, devrimci maskesi ile aramıza sızmış bir Muhaberat elamanıdır. 1978 yılının mart ayında yakalandığı zaman polisle anlaşarak çift taraflı çalışmıştır. 

1977’de Adana’daki ABD Konsolosluğu bombalama eylemine gözcü olarak katıldı. Bombayı koyan Nebil Rahuma, Mihraç ve yanındaki diğer gözcü Ali Fuat’ın kendisini bırakıp kaçtıklarını söylemiştir. Bu eylem Ural’ın tek eylemidir. 
 
ÇATLI’YA PASAPORT SAĞLADI 

Acilciler örgütünün tüm malvarlığına el koymuştur. Para için herşeyi yapar. 1980’de bizden ayrılarak Halkın Devrimci Öncüleri adlı örgütün Adana sorumlusu Ali Çakmaklı’nın öldürülme talimatını vermiştir. Yine Lazkiye’de Muhaberat ile ilişkiye karşı çıkan Müntecep Kesici, 1984’te Hanna Maptunoğlu cinayetlerinde parmağı vardır. 

Suriye’de Cemil Esad’ın sekreteri olan eşi Malak Fadal ve kendisi üzerinde çok sayıda gayrimenkulü vardır. 

Abdullah Çatlı’nın Fransa’da iki kilo eroinle yakalandığında üzerinden çıkan Fransız iltica pasaport, Ural’ın yardımcısı Kemal Bayram (Salih) tarafından verilen referansla alındı. Aynı durum Oral Çelik için de sağlanmıştır. 

Ural, merkez komite yedek üyemiz Libya sorumlusu Sami kod adlı Gökhan Saç ve Suriye’de dış ilişkiler sorumlusu Yusuf kod adlı Zihni Alan yoldaşlarımız başta olmak üzere, 10 yoldaşımızın katilidir.
 Öcalan’ı ‘kadim dostum’ diye anlatır. Öcalan ise Ural için, ‘O bir o… çocuğudur’ diyor. O bizim yüz karamızdır. 
 
AĞAR’LA İŞBİRLİĞİ İDDİASI

Eski acilciler ise Mihraç Ural’ın MİT tarafından örgütün içine sokulduğu ve Ural’ın Mehmet Ağar ile işbirliği içinde eylemler gerçekleştirdiği iddia ediliyor.
 
URAL’I EN YAKINDAN TANIYAN İSİM
 
Reyhanlı’daki patlamanın ardından ‘THKP-C Acilciler’ grubunun önemli isimlerinden olan ve uzun yıllardır ‘Mihraç Ural’ın çift taraflı çalışan bir ajan olduğunu iddia eden İbrahim Yıldız, Mihraç Ural ve Reyhanlı saldırısı hakkında çok ilginç bilgiler ve detaylar içeren bir yazıyı internet sitesinden yayınladı.

Sabah