Meryem Cemile kimdir?

Biyografi
Alman asıllı Yahudi anne ve babanın çocuğu olan Meryem Cemile, 1934 yılında New York ‘ta dünyaya geldi. Yahudi okulunda eğitim gören Cemile, sonraki yıllarda okuduğu Kur’an-ı Kerim ‘...
EMOJİLE

Alman asıllı Yahudi anne ve babanın çocuğu olan Meryem Cemile, 1934 yılında New York ‘ta dünyaya geldi. Yahudi okulunda eğitim gören Cemile, sonraki yıllarda okuduğu Kur’an-ı Kerim ‘den çok etkilendi.

New York Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrenimini sürdürürken geçirdiği bir hastalık nedeniyle 2 yıl eğitimine ara vermek zorunda kalan Cemile’nin bu süre içinde okumaya bolca vakti oldu. Meryem Cemile aynı zamanda önemli İslami şahsiyetlerle de iletişim kurdu. Cezayir ‘de El-Beşir el-İbrahimi’ye , Cenevre’de Said Ramazan ‘a Suriye ‘de Maruf el-Valibi’ye ve Kahire’de tutuklu bulunan Seyyid Kutup’a mektuplar gönderen Cemile’nin hayatının dönüm noktası ise Mevdudi ile tanışması oldu. Cemile’nin Mevdudi ile mektuplaşması yaklaşık 3 sene sürdü.

Margaret Marcus 1961 yılında New York’taki Brooklyn Camisi’nde Müslüman oldu ve adını Meryem Cemile olarak değiştirdi. Müslüman olduktan sonra ABD’de birçok zorlukla karşılaşan Cemile, Mevdudi’nin teklifi üzerine 1962’de Pakistan’a gitti.

Pakistan’da iki yıl Mevdudi’nin evinde kalan Cemile, daha sonra evlendi ve 5 çocuk sahibi oldu.

Meryem Cemile, Pakistan’ın Lahor kentine gittikten sonra bir daha ABD’ye dönmedi.

DünyaBülteni