Marilyn Monroe kimdir? Marilyn Monroe biyografi

Biyografi
Amerikalı aktris ve model Marilyn Monroe kimdir? Marilyn Monroe biyografi… Marilyn Monroe hayatı ve filmleri…   Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da Los Angelas’ta doğmuştur....
EMOJİLE

Amerikalı aktris ve model Marilyn Monroe kimdir? Marilyn Monroe biyografi… Marilyn Monroe hayatı ve filmleri…

 

Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da Los Angelas’ta doğmuştur. Asıl adı Norma Jean Mortenson’dur. Monroe, çocukluğunu yetimhanelerde geçirdi. Babasını hiç görmedi ve annesi, Monroe 5 yaşındayken akıl hastanesine kapatıldı. Marilyn Monroe 16 yaşında okuldan ayrılıp evlendi. 1944’te bir savunma fabrikasında çalışırken bir ordu fotoğrafçısı tarafından keşfedildi ve modellik yapmaya başladı. İki yıl sonra, Twentieth Century-Fox’la bir film sözleşmesi imzalayarak çocukluk tutkusunu gerçekleştirdi. Saçını sarıya boyadı ve adını Marilyn Monroe olarka değiştirdi.

Sonraki dört yıl boyunca Marilyn Monroe “sarışın kız” olarak sayısız önemsiz rolde oynadı. Fakat Asfalt Ormanı’nda (1950) modellikten oyunculuğa doğru ilerleyişi hızlandı. Düzenbaz avukatın metresi rolünü oynadı ve perdede göründüğü birkaç dakika içinde saf ve tuzağa düşmüş kadın karakterini başarıyla canlandırdı.

1953’te Monroe’yu yıldızlığa yükselten ve onun en popüler filmlerinden olan üç film piyasaya sürüldü: Niagara, Erkekler Sarışınları Sever ve Bir Milyonerle Nasıl Evlenilir.

Monroe’nun havası, kıpır kıpır hali ve şehvetli sesi, onun Hollywood’un en büyük sarışın bombası olduğunun kanıtıydı; ayrıca son iki film, Monroe’nun komedi yeteneğini göstermesine ve erotik imajının karmaşıklığını açığa vurmasına da olanak verdi. Monroe’nun cisimleştirdiği dişil cinsellik klişe haline geldi ve mizah konusu oldu. Monroe daha sonraki birçok taklidinden farklı olarak tamamen erotik fakat aynı zamanda masum görünmeyi başarmıştır.

Howard Hawks’ın yönettiği Erkekler Sarışınları Sever, Monroe’nun filmlerinde ve stüdyo tanıtımında lanse edilmekte olan bildik imajıyla çelişir. Öncelikle, Lorelei Lee olarak kendi cinselliğini kontrol eder ve istediğini milyoner bir koca elde etmek için kullanır. Bu onu güçlü ve dolayısıyla tehditkar yapar. Bu saldırgan cinsellik ve filmin merkezinde yer alan kadın dostluğunun gücü, saf ve pasif dişiliğinin kaçınılmaz bir şekilde kırılganlık ve kurbanlıkla bağlantılı olduğu daha sonraki Monroe rolleriyle bir karşıtlık oluşturur.

Kasım 1953’te Bir Milyonerle Nasıl Evlenilir’in prömiyerinde eleştirmen ve izleyicilerin dikkati, birlikte oynadığı yıldızlar Bacall ve Grable’dan çok Monroe’nun üzerindeydi. Fox’un en büyük yıldızıydı ve stüdyo için cinsel-komedi rolleri geliştirmeye devam etmekteydi. Malzeme her zaman yeteneğine uygun değildi; fakat Garbo gibi kötü filmleri izlenmeye değer kılan bir perde karizmasına sahipti. Ne var ki, Monroe kendisine sunulan senaryolardan memnun değildi; daha fazla çaba isteyen değişik rollerle oyunculuğunu geliştirmek istiyordu.

Marilyn Monroe’nun bir oyuncu olarak yetenekli olup olmadığı konusunda bugün dahi anlaşmazlıklar sürmektedir. Yeteneğinin kabul edilmemesinin nedeni ve izleyiciyi büyülemeye devam etmesini sağlayan neden ironik bir şekilde aynıdır: Perdede tamamen doğal görünme yeteneği.

Marilyn Monroe, Hollywood’a geri döndüğünde yaptığı ilk film Otobüs Durağı (1956), birçok eleştirmeni onun oyunuculuk yeteneğiyle ilgili kuşkuları konusunda susturdu.Perişan gece kulübü şarkıcısı Cherie rolünde komediyi, cinselliği ve pathosu birleştiren, yönetmen Joshua Logan’ın onu  “Şimdiye kadar tanıdığım herhangi bir erkek oyuncu kadar dahi” ilan etmesini sağlayan başarılı bir performans sergiledi.

Ne var ki, bu noktadan itibaren Monroe’nun kariyeri güvenilmezliğiyle, medyanın didiklediği hastalık ve kişisel sorunlarla zedelenmeye başladı. Bazıları Sıcak Sever (1959) onun mücadelesini sürdürdü ve Sugar rolüyle dokunaklı , komik bir performans üretti. Bu filmde kızlardan oluşan bir müzik grubunun şarkıcısı olarak, kendisini milyoner gibi gösteren beş parasız Tony Curtis’e aşık olur. Lorelei Lee’nin zıddı olan Sugar, duygusal olarak kırılgan bir kadındır; zengin bir koca bulma girişimleri,  çekici fakat başarısızdır, kendisi de hile ve daleverenin kurbanı olur.

Marilyn Monroe‘nun, Something’s Got to Give’in setinden kovulduktan haftalar sonra Ağustos 1962’de aşırı dozda ilaçtan ölümü, bir perde efsanesi olarak statüsünü ölümsüzleştirdi. Sonsuza kadar genç ve güzel kalacaktı ve yıldız kişiliği, kendi yıldızlığıyla başa çıkamayan trajik bir kurban olarak kaldı.

 

Marilyn Monroe’nun Filmleri:

  • Asfalt Orman (1950)
  • Niagara (1953)
  • Erkekler Sarışınları Sever (1953)
  • Bir Milyonerle Nasıl Evlenilir (1953)
  • Otobüs Durağı (1956)
  • Bazıları Sıcak Sever (1959)