Lucien Arkas kimdir?

Biyografi
Lucien Arkas, 1945 yılında İzmir‘de doğmuştur. Babası Lucien Gabriel Arcas’dır. Fransız asıllı bir Türk vatandaşıdır. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi‘nden mezun oldu. 1750 yıllarında Marsilya‘da yaş...
EMOJİLE

Lucien Arkas, 1945 yılında İzmir‘de doğmuştur. Babası Lucien Gabriel Arcas’dır. Fransız asıllı bir Türk vatandaşıdır. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi‘nden mezun oldu.

1750 yıllarında Marsilya‘da yaşayan ailenin bir üyesi Türkiye’ye gelir. Ticaret yapmak için İzmir‘e yerleşir ve üzüm, incir gibi ürünlerin Fransa‘ya ihracıyla ilgilenmeye başlar. Diğer taraftan, asırlarca Venedik ve son olarak da Fransa egemenliğinde yaşamış olan Korfu Adası, Napolyon Bonapart‘ın Waterloo Savaşı‘nın ardından İngiliz yönetimine geçer. Yıl 1814’tür. Korfu Adası’nda yaşayan Arkas ailesi bu değişimden rahatsızlık duyar ve tüm aile üyeleriyle 1840 yılında Korfu Adası’ndan ayrılır ve İzmir’e yerleşir.

Lucien Arkas’ın dedesi Gabriel Jean-Baptiste Arcas 1902 yılında, iki Fransız ortağıyla (Tissot / Champsaur) bir ithalat şirketi kurar. Fransız ortaklar, Birinci Dünya Savaşı‘nda Türkiye’den ayrılır ve Gabriel J.B. Arcas 1935 yılına kadar tek başına faaliyetini sürdürür. 1935 yılında ölünce Marsilya’da yaşamakta olan oğul Lucien Gabriel Arcas Türkiye’ye çağrılır. 1944 yılına kadar baba mesleğini sürdürür.

Dedesi Gabriel J.B. Arcas’ın 1902 yılında ithalatçı firma olarak kurduğu Arkas’ın başına 1964 yılında 19 yaşındayken geçti. 1964 yılında, vapur Acenteliği şirketinde iş hayatına başlamış oldu. 1972 yılında Arkas İstanbul Şubesini kuruyor. 1979 yılında Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. şirketini kurdu.

1996 yılında ilk gemisini satın alarak gemi filosunun temelini attı. Şimdi dünyanın 34’üncü büyük filosuna sahip. Bugün Türkiye’nin ve Akdeniz ‘in en büyük konteyner gemi filosunu sahip. Filosunda Türk bayraklı 26 konteyner gemisinin yanı sıra beş petrol tankeri de var. Kara taşımacılığı için 450 kamyonu var.

Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca bilen Lucien Arkas, Arkas grup şirketleri Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2000 yılından bu yana da Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Lucien Arkas, 1000’e yakın eserden oluşan Resim Koleksiyonunun sahibidir. Bu koleksiyonu sergilemek için İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’ni kurdu. Ayrıca maket gemi koleksiyonu var.

Evlilikleri :

1.evliliği : Çocuklarının annesi ilk eşinden boşandı. Diane Arcas, Claire Christine Arkas ve Bernard Arcas adında üç çocuğu vardır.

2.evliliği : Lucien Arkas, sekreteri Esra Arkas ile evlendi. Boşandılar.

3.evliliği : Lucien Arkas, Gülbeniz (d.1971) ile evli. (d.2013) Bir çocukları var