Kadir Topbaş kimdir?

Biyografi
Geçtiğimiz günlerde kororanvirüse yakalanan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş vefat etti. Uzun bir süre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında bulunan Kadir Topbaş kimdir? Kad...
EMOJİLE

Geçtiğimiz günlerde kororanvirüse yakalanan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş vefat etti. Uzun bir süre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında bulunan Kadir Topbaş kimdir? Kadir Topbaş’ın özgeçmişi… 

Kadir Topbaş, 1945 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesinde doğdu. Kadir Topbaş, orta öğrenimine Işık Lisesi’nde başladı. İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

Uzun yıllar serbest mimar olarak çalışan Kadir Topbaş, 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştır.

1996 yerel ara seçimlerinde Refah Partisi’nden Bakırköy Belediye Başkanlığı’na aday oldu ancak seçilemedi. 1999 yerel seçimleri’nde Fazilet Partisi’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek “Güzel Beyoğlu” projesini hayata geçirdi.

28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 22 Eylül 2017 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

2010 İstanbul Turizm Onur Ödülü’nü, Sütlüce Kongre Merkezi ve İstanbul Kongre Merkezi gibi İstanbul’un dünyada önemli bir kongre merkezi olması yolunda çok önemli olan projelere imza atması, kendi alanında Dünya Başkanı olması (UCLG Başkanı seçilmesi),İstanbul için yaptığı tüm çalışmalar ile İstanbul turizmine katkılarından dolayı almıştır.

Kadir Topbaş, evli ve üç çocuk babasıydı.

Kadir Topbaş, 13 Şubat 2021 tarihinde 76 yaşında vefat etmiştir.

Kadir Topbaş’ın Eserleri:

 Kültürleri Buluşturan Kent
 Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II
 Anılarda Beyoğlu