Jorge Semprún Kimdir?

Biyografi
Semprun kitaplarını hem Castila dilinde hem de Fransızca dilinde yazmaktadır. 1939’da Paris’te sürgün yaşamına başladıktan sonra Fransa komünist Partisi üyesi oldu, direniş hareketinde yer...
EMOJİLE

Semprun kitaplarını hem Castila dilinde hem de Fransızca dilinde yazmaktadır. 1939’da Paris’te sürgün yaşamına başladıktan sonra Fransa komünist Partisi üyesi oldu, direniş hareketinde yer aldı. Ülkesine döndükten sonra İspanyol Komünist Partisi’nde militan oldu, ancak1964’te partiden çıkarıldı.

Semprun’un kitapları ağırlıklı olarak kendi ideolojik bağlanmışlık ve militanlık dönemlerini anlatır. Felsefi ve politik iç hesaplaşmalarının bilançoları onun romanlarında sergilenir. Bu bakımdan Semprun’ün romanları biyografik nitelikte olmalarının yanı sıra önemli politik/teorik tartışmaları da içerir. Çağdaş edebiyatın en önemli isimleri arasında sayılır. Kitaplarının belirgin özelliği hızlı tempolu, gerilimli olmalarının yanı sıra, devrimci kimliğin felsefi, özellikle etik sorgulanmasını da içeriyor olmasıdır. Beyaz perdeye de aktarılmış olan Neçayev Dönüyor adlı kitabında bu özelliklerin hepsini en yetkin şekilde sergiler. Bir kısmı tanınmış olan birçok filmin senaryosunu da yazmıştır.

İspanyol yazar ve eski Kültür Bakanı Jorge Semprun, 87 yaşında hayata veda etti.

Konu başlıkları
1 Senaryoları
2 Kitapları
2.1 Türkçedeki kitapları
3 Dış bağlantılar
 

Türkçedeki kitapları

Büyük Yolculuk, çeviren:Nedim Gürsel, Can Yayınları, 1985

Neçayev Dönüyor, çeviren:Mustafa Balel, Ayrıntı Yayınları, 1988

Yves Montand ve Hayat devam Ediyor, çeviren:İlkay Kurdak, Afa yayınları, 1989

Vikipedi