İnci Özdil kimdir?

Biyografi
Türkiye’nin ilk bayan Orkestra Şefi İnci Özdil Ankara’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Piyano (Nimet Karatekin ve Mithat Fenmen ile), Kompozisyon (Necil Kazım Akses ve Nevi...
EMOJİLE

Türkiye’nin ilk bayan Orkestra Şefi İnci Özdil Ankara’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Piyano (Nimet Karatekin ve Mithat Fenmen ile), Kompozisyon (Necil Kazım Akses ve Nevit Kodallı ile) ve Orkestra Şefliği bölümlerinden Yüksek Lisans diploması ile mezun oldu. 1983 yılında Orkestra Şefliği uzmanlığı için devlet bursuyla Ingiltere’ye gönderildi. Londra’da Guildhall School of Music daha sonra Royal Academy of Music’te George Hurst, Colin Metters, John Carewe, Sir Colin Davis ve Horst Neumann ile Orkestra Yöneticiliği; 1986’da İtalya’da Accademia Musicale Chigiana’da ünlü Orkestra Şefi Carlo Maria Giulini ile Alman Romantik Müziği üzerine çalıstı. İnci Özdil Royal Academy of Music’e kabul edilip, birincilikle mezun olan İlk Bayan Orkestra Şefidir. Bunun yanı sıra, İngiltere’de K.Penderecki, I.Xenakis, O. Messiaen, H.W.Henze, T.Takamitsu ve K.Stockhausen gibi ünlü bestecilerin seminerlerine katılmasi, İnci Özdil’in Çağdaş Müziğe olan sevgi ve bilgisini derinleştirdi. 1988 yılında Hans Werner Henze Festivalinde " En İyi Yorumcu" ödülünü kazanan İnci Özdil’in konseri, BBC tarafından yayınlandı.1989 yılında Rus Hükümetinin bursuyla St. Petersburg Konservatuvarında Ilya Alexandrovich Musin ile Rus Müziği ve yorumu üzerine çalıştı.1991’de Hollanda’daki Breda Müzik Festivalinde seri konserler verdi. 1992-1994 yılları arasında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasında Şef Yardımcılığı yaptı. 
  
1994’te Antalya Oda Orkestrasını kurup, 1997’de bu orkestrayı Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’na dönüştüren İnci Özdil, Cumhuriyet tarihinde bir devlet orkestrası kuran en genç ve ilk bayan olma ünvanını da aldı. Bu süre içinde besteci olan kız kardeşi Sıdıka Özdil’in eserlerinin çesitli ülkelerde ilk seslendirilişlerini’ gerçeklestirdi. 2001 yılında, Kuzey Kafkasya-Adige Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10.yıl kutlamaları çerçevesinde Kafkas Cumhuriyetlerinin Cumhurbaşkanları ve Devlet temsilcilerine verdiği konserlerde büyük başarı kazandı. Türkiye’nin İlk Bayan Orkestra Şefi olan İnci Özdil, kurucusu olduğu Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’ndan Nisan 2009 yılında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’na Orkestra Şefi olarak atanmıştır. Modern Müzik ve Türk Bestecilerinin eserlerinin seslendirilmesine verdiği öncelik nedeniyle, British Council ve Sevda-Cenap And Vakfı’nın himayelerinde Ankara’da yeni kurulan Orkestra @ Modern’in 5 kurucu üyesinden biri olan İnci Özdil, bu orkestranın da şefliğini yapmaktadır.

Bursasenfoni.gov.tr