İbrahim Kalın kimdir?

Biyografi
İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Doktorasını George Washington Üniversitesinde beşeri bilimler ve mukayeseli felsefe alanında yaptı. College of the Holy Cross, Georgetown Ü...
EMOJİLE

İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Doktorasını George Washington Üniversitesinde beşeri bilimler ve mukayeseli felsefe alanında yaptı. College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler verdi. TDV İSAM’da akademik araştırmalar yaptı, Bilim ve Sanat Vakfında seminerler verdi.

DİA İslam AnsiklopedisiMacMillan Encyclopedia of PhilosophyEncyclopedia of ReligionBiographical Encyclopedia of Islamic PhilosophyHoly People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulundu. 2005-2009 yılları arasında SETA Vakfı’nın kurucu başkanlığını yaptı. 2009 yılında Başbakan Başdanışmanlığı, 2012 yılında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi.

Dr. Kalın’ın İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış politikası üzerine yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır. İslam ve Batı (İstanbul: İSAM Yayınları, ilk baskı 2007), 2007 Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülünü kazanmış ve Yunanca ve Arnavutçaya tercüme edilmiştir. Knowledge in Later Islamic Philosophy: Mulla Sadra on Existence, Intellect and Intuition (New York: Oxford University Press, 2010), Molla Sadra’da varlık ve bilgi sorununu ele almaktadır. John Esposito ile beraber edite ettiği Islamophobia: The Challenge of Pluralism in the 21st Century (New York: Oxford University Press, 2011), Batıda son yıllarda tekrar yükselişe geçen İslam karşıtlığını ve çoğulculuk sorununu ele almaktadır. 2000’li Yıllarda Türkiye’de Dış Politika (İstanbul: Meydan Yayınları, 2012) kitabının editörlüğünü yaptı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme