İbn-i Avvam kimdir? İbn-i Avvam kısaca hayatı

Biyografi
Endülüslü alim İbn-i Avvam kimdir? İbn-i Avvam kimdir kısaca… İbn-i Avvam biyografi… İbn-i Avvam kısaca hayatı… İbn-i Avvam on ikinci yüzyılda Endülüs’te yetişen botanik alimid...
EMOJİLE

Endülüslü alim İbn-i Avvam kimdir? İbn-i Avvam kimdir kısaca… İbn-i Avvam biyografi… İbn-i Avvam kısaca hayatı…

İbn-i Avvam on ikinci yüzyılda Endülüs’te yetişen botanik alimidir. İsmi; Yahya bin Muhammed bin Ahmed bin Avvam e-İşbili olup, künyesi Ebu Zekeriyya’dır. Hayatı hakkında kaynaklarda fazla bilgi mevcut değildir. On ikinci yüzyılın sonlarına doğru yaşadığı ve aslen İşbiliyeli olduğu bilinmektedir.

İlim dünyasında botanik ve zooloji (bitki ve hayvanlarla ilgili bilim dalları) sahasındaki çalışmalarıyla ünlü olan İbn-i Avvam’ın Kitab-ül Felaha adlı eseri ünlüdür. Bu eser sadece İslam aleminde değil, bütün dünyada ortaçağ boyunca kendi sahasında temel kaynak olarak kullanıldı.

Otuz dört bölümden meydan gelen eserin otuz bölümü bitkilerden, dört bölümü de hayvanlardan bahsetmektedir. Eserde 585 bitki nevi ele alınmakta, 50’den fazla meyve ağacının dikilip yetiştirilme ve gübreleme usulleri, aşı yapma tekniği, toprağın yapı özellikleri, ağaç ve üzüm kütüklerinde meydana gelen çeşitli hastalıkların belirtileri, görünüşleri ve bunların tedavi yolları anlatılmaktadır. İbn-i Avvam eserini hazırlarken, devrindeki Müslüman çiftçi ve ziraatçilerin tecrübelerine başvurmuş, ayrıca kendinden önce yazılan eserlerden faydalanmıştır.

Kitab-ül-Felaha’nın tek nüshası Escurial Kütüphanesindedir. Yazma, Josef Antonio Bangueri tarafından İspanyolcaya tercüme edilerek, aslıyla birlikte iki cilt halinde 1802 senesinde neşredilmitir. Eserin Fransızca tercümesi ise Clement-Mullat tarafından yapılarak yayınlanmıştır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme