Hezarfen Ahmet Çelebi kimdir? Hezarfen Ahmet Çelebi kısaca hayatı

Biyografi
Hezarfen Ahmet Çelebi kimdir? Hezarfen Ahmet Çelebi biyografi… Hezarfen Ahmet Çelebi kısaca hayatı…   17. yüzyılda yaşamış olan Hezarfen Ahmet Çelebi, IV. Murad zamanında uçma tasarıs...
EMOJİLE

Hezarfen Ahmet Çelebi kimdir? Hezarfen Ahmet Çelebi biyografi… Hezarfen Ahmet Çelebi kısaca hayatı…

 

17. yüzyılda yaşamış olan Hezarfen Ahmet Çelebi, IV. Murad zamanında uçma tasarısını gerçekleştirmiştir. Geniş bilgisinden dolayı halk arasında “binfenli” anlamına gelen “Hezarfen” lakabıyla anılmıştır. Hezarfen Ahmet Çelebi, çağından yüzyıllarca önce aynı düşünceyi gerçekleştirmeye çalışan Müslüman ilim adamlarından örnek alarak, bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi, çalışmaları öncesinde uç girişimlerde bulunan fakat sonu ölümle sonuçlanan Müslüman ilim adamı İsmail Cevheri’nin üzerinde uzun süre düşünmüş, özellikle hava akımları ve kuşların uçuşunu inceleyerek kendi çalışmalarını onun yerden alıp geliştirmiştir. Lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak Üsküdar’a inen Hezarfen Ahmet Çelebi, ilk uçan insan Endülüslü Abbas Kasım ibn Firnas’tan sonra havacılık tarihinin en kayda değer simalarından birisidir. Bu uçuş Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde geçmektedir.

Sarayburnu’nda Sinanpaşa köşkünde bu durumu seyreden ve deneyin başarıyla sonuçlandığını gören IV. Murad, Ahmet Çelebi’yle önce yakından ilgilenip, hatta Evliya Çelebi’ye göre bir kese altınla ödüllendirilmiştir. Daha sonraları sultan tarafından Cezayir’e sürgün edildiği kaynaklarda geçmektedir. Hezarfen Ahmet Çelebi Cezayir’de ölmüştür.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme