Halid Bin Velid Kimdir?

Biyografi
Hudeybiye anlaşması sonrasında Müslümanlığı seçene kadar Kureyşlilerin saflarında sonrasında İslam devletinin emrinde savaşmıştır. Kureyşlilerin Uhud savaşında yenilmemelerinde kilit rol oynamış, emri...
EMOJİLE

Hudeybiye anlaşması sonrasında Müslümanlığı seçene kadar Kureyşlilerin saflarında sonrasında İslam devletinin emrinde savaşmıştır. Kureyşlilerin Uhud savaşında yenilmemelerinde kilit rol oynamış, emrindeki süvarilere yaptırdığı manevra ile Müslümanların yenilmesini sağlamıştır. Müslüman olduktan sonra Bizans ve Sasanilere karşı zaferler kazanmıştır. Bunların en dikkat çekeni Yermük nehri kıyısında Bizans ordusunu bozguna uğrattığı savaştır. Katıldığı yüzü aşkın savaşta yenilgiye uğramamıştır. Halid bin Velid savaş kaybetmemiş nadir komutanlardandır.

Suriye ve İran’ı üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde İslam devletine bağlamıştır. Fetihleri Anadolu’da Kahramanmaraş’a kadar uzanmıştır. 638 yılında Ömer tarafından ordu komutanlığından alınıp idari bir görev verilmiştir. Bir yıl sonra bu görevden istifa etmiştir. 642 yılında savaş meydanında ölmediğine üzülerek yatağında eceliyle can vermiştir.

Gençliği ve Kökeni

Halid bin Velid yaklaşık olarak 590 yılında dünyaya geldi. Annesi Lübabe ve babası ise Mahzum ailesinden Velid’dir. Ailesi (Mahzum kabilesi) askeri konularda uzmanlaşmış ve imtiyazlı bir Kureyş kabilesidir. Gençliğinde mızrak, yay ve kılıç kullanmayı ve süvariliği öğrendi. Kişisel silah tercihi kılıçtı.

Müslümanlık Öncesi

Halid bin Velid Müslümanlığın ilk yıllarına denk gelen gençliğinde Kureyş saflarında ün salmış bir askerdi. Bedir savaşı’na katılmayan Halid Uhud Savaşı’nda ilk defa Müslümanlara karşı savaşmıştır. Bu savaşta emrindeki atlıları Müslümanların arkasına sarkabilecek bir biçimde konuşlandırmıştır. Buna karşılık Hz. Muhammed bin Abdullah (s.a.v) bu atlıların yolunu savunmaları için elli okçuyu görevlendirmiştir. Savaşın başında Müslümanların üstün gelmeleri ile okçular konumlarını terkedince, Halid bin Velid fırsatı değerlendirip Müslüman ordularını emrindeki süvariler ile arkadan sıkıştırmıştır. Bu hareketi ile Halid bin Velid savaşın seyrini değiştirmiş ve Müslümanları yenilgiye uğratmıştır. Bu savaştan sonra Hendek Savaşı’nda son kez Müslümanlara karşı savaşmıştır. Hudeybiye anlaşmasından sonra daha önceden Müslüman olan kardeşi Velid aracılığı ile Müslüman saflarına katılmıştır.

Hz.Muhammed (S.A.V) zamanı

Halid bin Velid İslamın kılıcıdır, bükülmez bir bileği ve yara bere dolu bir vücudu vardı. Ok mızrak değmemiş yeri kalmamış ama şehit olamamıştır.
Peygamber onun hakkında "Hâlid Allah’ın Kılıcıdır" buyurmuştur. Yine Hâlid hakkında: "Hâlid b. Velid’e gelince, o herşeyini sizin için vermiştir, nesi var nesi yok harplerde Allah yolunda sarfetmiştir." (Ebû Dâvûd, Sünen, I, 163).

Halid Bin Velid
590 – 642

Göbek adı: Seyfullah (Allah’ın Kılıcı)
Doğum yeri: Mekke
Ölüm yeri: Humus
Bağlılığı: Kureyş Kabilesi, İslam Devleti
Hizmet yılları: 629-638
Savaşları/Çatışmaları: Uhud Savaşı, Yarmuk Savaşı, Humus Savaşı, Mute Savaşı(hendek savaşı) Sonraki işi: Valilik