Gökhan Budak kimdir?

Biyografi
1968 yılında Erzurum’un Olur ilçesinde doğdu. 1989’da Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 1990’da birincilikle bitirdiği bölüme araştırma ...
EMOJİLE

1968 yılında Erzurum’un Olur ilçesinde doğdu. 1989’da Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 1990’da birincilikle bitirdiği bölüme araştırma görevlisi, 1996 yılında yardımcı doçent, 2000’de doçent ve 2006’da Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalında profesör olarak atandı.

X-ışını Flüoresans Spektroskopisi, Atom ve Moleküllerin Kuantum Mekaniksel Hesaplamaları ile Monte Carlo Simülasyon Tekniği konularında bugüne kadar 60’dan fazla SCI kapsamındaki dergilerde bilimsel makalesi, yurtiçi ve yurtdışı sempozyumlarda sunulmuş 40 civarında bildirisi mevcuttur. SCI kapsamındaki makaleleri TÜBİTAK Teşvik Primi ile ödüllendirilmiş ve 500’den fazla atıf almıştır. 2000 yılında Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ilk kez verilmeye başlanan en fazla yurt dışı yayın bazında Fen Bilimleri Ödülünü (birincilik) almıştır.

Birçok araştırma projelerinde (BAP, TÜBİTAK) yürütücü veya araştırıcı olarak görev almıştır. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde hakemlik yapmaktadır. Kuantum Fiziği I, Kuantum Fiziği II ve Titreşimler-Dalgalar adlı üç kitabı da yayınlanmıştır. Titreşim-Dalgalar adlı kitabı ile 2011 yılında kitap dalında verilen Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Teşvik Ödülünü (Birincilik)  almıştır.

2002–2003 yıllarında Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü, 2008-2010 yıllarında da Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Hâlen Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’ nde Öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Gökhanbudak.com