Ganire Paşayeva kimdir?

Biyografi
Ganire Paşayeva 24 Mart 1975’te Azerbaycan’ın Tovuz şehrinde doğdu. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü ile Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nden mezun olan...
EMOJİLE

Ganire Paşayeva 24 Mart 1975’te Azerbaycan’ın Tovuz şehrinde doğdu. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü ile Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nden mezun olan Paşayeva, 1998’de televizyonculuğa başladı. Paşayeva, 2005’te Haydar Aliyev Fonu’nun Halkla İlişkiler Departmanının başına geçti.

6 Kasım 2005 günü yapılan genel seçimlere bağımsız aday olarak katıldı ve Tovuz milletvekili olarak Azerbaycan Millî Meclisine girdi. Millî Meclis’teki Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimî Komisyonunun üyesi olan Ganire Paşayeva, aynı zamanda Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubunun başkanı ve Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Gruplarının üyesiydi. Ganire Paşayeva, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesinde Azerbaycan Cumhuriyeti’ni temsil eden kurulun da üyesiydi. Bekâr olan Ganire Paşayeva, Türkçenin yanı sıra Rusça ve İngilizce bilmekteydi.

Astana Yayınları tarafından yayımlanmış Aşk Başka adlı bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Ganire Paşayeva, 24 Eylül 2023’te komaya girdikten 4 gün sonra tedavi gördüğü hastanede 28 Eylül 2023’te 48 yaşında öldü.