Forbes’e kapak olan gizemli Türk Osman Kibar kimdir?

Biyografi
İZMİR doğumlu, Robert Koleji mezunu 45 yaşındaki Osman Kibar’ı, Amerikan iş dergisi Forbes 10 Mayıs’taki kapağına taşıdı. “Bu adam yaşlandırmayı durdurabilir mi?” başlıklı haberde, San Diego merk...
EMOJİLE

İZMİR doğumlu, Robert Koleji mezunu 45 yaşındaki Osman Kibar’ı, Amerikan iş dergisi Forbes 10 Mayıs’taki kapağına taşıdı.

“Bu adam yaşlandırmayı durdurabilir mi?” başlıklı haberde, San Diego merkezli 12 milyar dolar değerindeki biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu ve CEO’su Kibar’ın amacının yaşlanmayı tersine çevirmek olduğu belirtildi.

Osman Kibar kimdir Forbes'e kapak olan gizemli Türk milyarder

Haberde, Kibar’ın pokerdeki başarıları da şöyle anlatıldı:

“Eğer Google’da Osman Kibar’ın adını yazarsanız, poker oynarken çekilen fotoğraflarını bulacaksınız. Profesyonel oyuncu olmamasına rağmen, 2006’da ilk poker turnuvasını kazandı, bir yıl sonra Las Vegas’ta 3 bin oyuncunun katıldığı Dünya Poker Şampiyonası’nda ikinci oldu.” 

Pokeri bırakan Kibar’ın 2008’de kurduğu ve 4 milyar dolarlık hissesinin sahibi olduğu Samumed şirketinin yaşlanmayı önleyecek tıbbi keşiflerin peşinde olduğu vurgulandı. Şirketin üzerinde çalıştığı ilaçlardan biri de kel erkeklerde tekrar saç çıkmasını, beyaz saçların orijinal rengine dönmesini hedefliyor. Dergi, Robert Koleji’nden arkadaşlarının da olduğu 120 kişiyle çalışan Kibar’ın 1.5 yılda ilk ilaçlarının sonuçlarının görüleceğini yazdı.”

Robert Kolej mezunu Osman Kibar, ABD’de matematik, mühendislik eğitimi de almıştı…Ve ardı ardına iletişim ve biyoteknoloji alanlarında küçük çaplı şirketler kurup, bunları büyük rakamlarla dev şirketlere satmaya başladı.

Geleceğin biyoteknoloji alanında olduğunu gören Osman Kibar, son olarak Samumed’i kurdu. Robert Kolej’den arkadaşları Arman Oruç, Yusuf Yazıcı ve Cevdet Şamıkoğlu’nu da var olan işlerini bıraktırıp firmaya ortak etti.

Samumed şimdi dünyayı değiştirme becerisine sahip ilk sıradaki biyoteknoloji şirketi olarak gösteriliyor (Forbes gösteriyor). Şirketin değerinin şu an 18 milyar doların üzerinde olduğu, Osman Kibar’ın şahsi servetinin ise 4 milyor doları bulduğu belirtiliyor.

Peki Samumed’in elinde ne var?

Kelliğe çare

Kelliğe, yaşlanmaya ve de kansere çare olacak ilaçlar var. Dünya ilaç devleri, bu ilaçların peşinde şu an. Kelliğe çare olacak ilaç, denemelerde piyasada olan birçok ilaçtan çok daha iyi sonuç vermiş durumda.

Fakaaaat, Osman Kibar’ın asıl bombası “Tanrı Hapı” olarak gösterilen ve yaşlılığı tamamen tersine çevirme özelliğine sahip, çalışmalarda sona gelindiği belirtilen o ilaç…

Forbes'e

POKER KUMAR DEĞİL OYUNDUR!

Kibar, poker turnuvasına katılmadan önce yaptığı açıklamada pokeri kumar olarak görmediğini açıklamış şunları söylemişti:

“Ben her zaman kendime limit koyarım ve bugüne kadar limitimi aştığım olmadı. Poker matematik, şans ve kendini kontrol etme oyunudur. Kumarhanede oynayacağınız her oyunda mutlaka kaybedersiniz çünkü kumarhaneye karşı oynarsınız. Pokeri ise kişilere karşı oynadığınızdan iyi bir oyuncuysanız kazanma şansınız vardır. Önemli olan eli kuvvetlendirmek, vasat eli minimize etmek ve sonuca karşı oynamak yerine saate karşı oynamaktır. Burada kumarhaneler ancak komisyon alırlar.”

‘ASFALT OSMAN’IN TORUNU

Osman Kibar, İzmir’in unutulmaz belediye başkanlarından ‘Asfalt Osman’ lakablı Osman Kibar’ın da torunu. Dede Osman Kibar, 1930’larda İzmir’de zeytinyağı, sabun ve gliserin ticareti yapan bir tüccardı. 1946 yılında politikaya atıldı. Demokrat Parti’nin İzmir ve Ege kuruluşlarında görev aldı ve İzmir il Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1964 yılında İzmir Belediye Başkanlığı’na seçildi, bu görevi dokuz yıl sürdürdü. Başkanlığı sırasında İzmir’in tüm yollarını asfaltlattığı için kendisine “Asfalt Osman” lakabı takıldı. Osman Kibar, aynı zamanda Bestekâr Melih Kibar’ın da babasıdır.

İnternethaber-jöntürk.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme