Filiz Koçali kimdir?

Biyografi
Filiz Koçali, 22 Ocak 1958’de İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’ni ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. Kadınca, Kim dergil...
EMOJİLE

Filiz Koçali, 22 Ocak 1958’de İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’ni ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi.

Kadınca, Kim dergilerinde; Radikal gazetesinde ve BİA’da çalıştı. Söz, Yeniden Özgür Gündem, Sosyalist Demokrasi gazetelerinde ve birçok dergide yazılar yazdı.

Kaktüs dergisinin yayın kurulunda bulundu ve Pazartesi dergisinin kurucuları arasında yer aldı, bu derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Politik yaşama, 1976’da öğrenci hareketine katılarak başladı. O dönemde yükselen işçi hareketine katılmak amacıyla öğrenimine ara vererek, Altın Yıldız ve Arıkol fabrikalarında işçi olarak çalıştı.

12 Eylül döneminden sonra insan hakları hareketi içinde yer aldı. İHD İstanbul Şubesi’nde yöneticilik yaptı. “Arkadaşıma dokunma” ve “Cumartesi Anneleri” kampanyalarında aktif olarak çalıştı.

1987’den itibaren kadın hareketi içinde yer aldı.

Filiz Koçali, sosyalist hareketin birliği sürecinde çalıştı. Kuruçeşme BTDK sürecine katıldı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşunda yer alarak bu partinin Parti Meclisi ve İl Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Filiz Koçali, SDP’nin kurucuları arasında yer aldı. Parti Meclisi üyeliği, genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.