Eylül’ün Yazarı: Mehmet Rauf

Biyografi
Bahriye Okulu’na gitmiş İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. Yakından takip ettiği Halit Ziya’nın eserlerine ve realizm akımına ilgi duymuştur. Fransız yazar Paul Bourget’yi okudu ve ...
EMOJİLE

Bahriye Okulu’na gitmiş İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. Yakından takip ettiği Halit Ziya’nın eserlerine ve realizm akımına ilgi duymuştur. Fransız yazar Paul Bourget’yi okudu ve ondan etkilendi. 1896 yılından itibaren Servet-i Fünûn’da yazmaya başladı.Roman,hikaye ve tiyatro türünde eserler vermiştir.Psikolojik tahlillere büyük önem verir.Bu yüzden eserlerinde kahraman sayısı azdır.

Muhtelif devlet hizmetlerinde bulundu. Darülfünun’da Yunan ve İtalyan tarihi öğretmenliği yaptı. 1918’de İstanbul’da vefat etti. Kabri Karacaahmet mezarlığındadır. Ünlü şair ve yazarlarımızdan olan Mehmet Rauf Bey’in; Yunan Kadim Edebiyatı, İtalyan Edebiyatı, Tarihi İslam Tercümesi gibi eserleri ile Pervane, Nikah’ta Keramet Vardır, Ateş ile Barut adlı komedi kitapları vardır. Resimli Kitap Gazetesinde bir süre baş muharrirlikte yapmıştır. Ayrıca, ressam ve heykeltıraştır.

Romanlarında genelde İstanbul ve çevresinde yaşayan seçkin ailelerin arasında geçen aşk ilişkilerini konu almıştır. Zaman zaman şiirler de yazmıştır.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme