Eflatun Cem Güney kimdir?

Biyografi
Eflatun Cem Güney (1896-1981) 1896 yılında, Hekimhan’da doğdu. Eflatun Cem Güney, geleneksel halk hikayelerimizi ve masallarımızı derledi. Kendisi de masallar yazdı. Masalcı Baba olarak tanındı....
EMOJİLE

Eflatun Cem Güney (1896-1981) 1896 yılında, Hekimhan’da doğdu. Eflatun Cem Güney, geleneksel halk hikayelerimizi ve masallarımızı derledi. Kendisi de masallar yazdı. Masalcı Baba olarak tanındı. Sivas Sultanisi’ni bitirdikten sonra, Konya Öksüzler Yurdu’na Türkçe öğretmeni olarak tayin oldu. Anadolu’nun birçok yöresini öğretmenlik yaptı. Kuva-yı Milliye’nin yayın organı Öğüd gazetesinde görev yaparken, bir taraftan da İrşat dergisini çıkardı.

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde, yerel sanat dergilerinin çıkması için çalışmalar yaptı. Danimarka’da bulunan Andersen Kurumu; 1956 yılında ” Acil Sofram Açıl” adlı eseriyle yazara, Dünya Çocuk Edebiyatı Onur Belgesi verdi. Dede Korkut Masalları adlı kitabıyla bu ödülü 1960 yılında tekrar kazandı. Çocuk edebiyatımızın, önemli yazarlarından olan Eflatun Cem Güney, birçok masalımızın günümüz Türkçe’siyle yeniden ortaya çıkarılması için, büyük çaba gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü yardımcılığına atanan Güney, İstanbul Radyosu’nda "Bir Varmış Bir Yokmuş" adlı programda anlattığı masallar büyük beğeni topladı. 1981 yılında, öldü.

Eflatun Cem Güney Eserleri

Halk Şiiri Antolojisi
Dertli Kaval
En Güzel Türk Masalları
Halk Türküleri
Bir Varmış Bir Yokmuş
Nasrettin Hoca Fıkraları
Evvel Zaman İçinde
Dede Korkut Masalları
Gökten Uç Elma Düştü
Az Gittim Uz Gittim, Folklor ve Eğitim
Folklor ve Halk Edebiyatı

Türkçeciler.com