Darbecilerin 17 Yaşında Astığı Çocuk

Biyografi
Henüz 17 yaşındaydı Erdal Eren. Darağacında astılar fikirlerini, sallandırdılar çocuk bedenini… Sağ sol çatışalarının tavan yaptığı yıllar… Ankara’da bir sokak gösterisinin tam ortasında kıskıvr...
EMOJİLE

Henüz 17 yaşındaydı Erdal Eren. Darağacında astılar fikirlerini, sallandırdılar çocuk bedenini…

Sağ sol çatışalarının tavan yaptığı yıllar… Ankara’da bir sokak gösterisinin tam ortasında kıskıvrak yakaladılar onu. Bir inzibat erinin öldürülmesinden sorumlu tutuldu, hızlı bir mahkeme sürecinin ardından idam edilmesi emri verildi. Kimdir Erdal Eren de 17 yaşında birilerinin gözüne çöp batırdı?

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği’nin üyelerinden Erdal, Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisiydi. Düşünceleri vardı, hedefleri vardı. Sürüden olmak ona göre değildi. Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 tarihinde Milliyetçi Hareket Parti’li Bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürüldüğünde olayı protesto etmek için baş saflarda yerini aldı Erdal Eren. 2 Şubat 1980 günü düzenlenen gösteride gözaltına alınan 24 kişinin arasındaydı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddia edildiği için yargılandı. 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkûm edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, 13 Aralık 1980′de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde infaz edildi.

Erdal idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan’a, “avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18′den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını”söyledi. Ağabeyi Erkan Eren, Erdal’ın Mamak Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldığı dönemde gördüğü ağır işkencenin izlerine tanık olduğunu dile getirdi. Erdal’ın idam edildiği tarihte yaşının 18′den küçük olduğunu belirten Erkan Eren, infazı radyodan öğrendiklerini ve Erdal’ın kimsesizler mezarına gömülmek istendiğini söyledi.

Dönemin adamı Kenan Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” sözü Erdal Eren’e sarf edilmek maksadı ile ağızdan çıkmış sonrasında ise binlerce insana mâl edildi. Erdal Eren’in gözlerindeki bakış Savaş Ay’ı çok etkilemişti. Bunu Sezen Aksu’ya anlattı ve pek çoklarının aşk şarkısı sandığı ‘Son Bakış’ doğdu. (sözleri Aysel Gürel’e, bestesi Onno Tunç’a ait) Son bakıştaki o gözler, bu hikayeyi bilen insanların yüreğinde de iz bıraktı.

AHaber