Che Guevra Kimdir?

Biyografi
Ernesto Rafael Guevara de la Serna , 14 Haziran 1928’de Arjantin’in Rosario şehrinde doğdu. Devrimci bir ailesi vardı. Henüz iki yaşındayken daha sonraki gerilla yaşamında kendisine büyük ...
EMOJİLE

Ernesto Rafael Guevara de la Serna , 14 Haziran 1928’de Arjantin’in Rosario şehrinde doğdu. Devrimci bir ailesi vardı. Henüz iki yaşındayken daha sonraki gerilla yaşamında kendisine büyük bir dert olan astım hastalığına yakalandı. İlkokulu Alta Gracia’da, ortaokul ve liseyi de Cordoba’da tamamladı. Lise yıllarında Marksist düşüncelerle tanıştı. Guevara ailesi 1944’de Buenos Aires’e taşındı. Che burada tıp fakültesine kaydoldu. Aynı zamanda bir çok işte çalışıp ailesine katkıda bulunuyordu.

1951’de tıp öğrenimine ara vererek, bir arkadaşıyla birlikte Latin Amerika kıtasını daha yakından tanımak için motosikletle yolculuğa çıktı. Gördüğü yerlerdeki insanların ezilmişliği, sömürü ve zulüm altındaki yaşayışları O’nu çok etkiledi. Düzene karşı savaş düşüncesi artık yavaş yavaş Che’nin beynine yerleşmektedir. Bir yıldan fazla bir süre dolaştıktan sonra Buenos Aires’e geri döndü. Aynı yıl üniversiteyi bitirdi. Daha sonra bir arkadaşıyla birlikte Arbenz hükümetine destek olmak için Guatemala’ya gitti ve burada evlendi. 1954’te Arbenz hükümetinin ABD destekli bir darbeyle düşmesiyle birlikte Meksika’ya gitti. 1956’da Meksika’da Fidel Castro’yla tanıştı ve Küba devrimine katılmaya karar verdi.

1956’nın Aralık ayında Che, Fidel ve 83 arkadaşıyla birlikte Küba’ya gitti ve Sierra’larda gerilla savaşı başladı. Gerilla birliği içerisinde gerek politik, gerek askeri yetkinliğiyle öne çıktı ve önemli sorumluluklar üstlendi. Küba devriminin başarıya ulaşması için sonsuz emek verdi.

Aralık 1958’de Che’nin komutanlığını yaptığı gerilla birliği Las Villas’a yürüdü. Burada Batista ordusunu yenerek Santa Clara’ya gitti. 2 Ocak 1959’da gerilla birliklerinin Havana’ya girmesiyle devrim zaferle sonuçlandı.

Devrimden kısa bir süre sonra Küba vatandaşlığına kabul edildi. Devrimden sonra da dış siyasetten, ekonomiye, maliyeden, sanayi bakanlığına çeşitli üst düzey görevlerde bulundu. Avrupa, Asya, Afrika ülkelerini kapsayan bir gezi yaparak onlardan maddi-manevi destek aldı. ABD emperyalizminin Küba’ya uygulamaya çalıştığı ambargoyu etkisizleştirdi.
1965 yılına kadar Küba’daki görevlerini sürdürdü. ‘65’in Eylül’ünde Küba’daki tüm görevlerinden ve Küba vatandaşlığından ayrıldığını bildirdi. Vietnam, Kongo, Latin Amerika ülkelerinin çeşitli yerlerini dolaştı.

1966’da Bolivya’ya gitti. Ancak buradaki gerilla faaliyetleri uzun sürmedi.

Che, bir köyde halka açık bir konuşma yaptıktan sonra, köy muhtarının birliği ihbar etmesiyle 8 Ekim 1967’de El Yuro’da yüzlerce asker tarafından çevrildi. Bacaklarından yaralanan Che tutsak düştü. Higueras köyünün okuluna götürüldü ve sorguya çekildi. Hiçbir soruya cevap vermedi. Ve 9 Ekim’de Bolivya Cumhurbaşkanı’nın emriyle katledildi.