Cevdet Yılmaz kimdir?

Biyografi
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cevdet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Geçici BakanlarKurulu’nda Başbakan Yardımcılığı gör...
EMOJİLE

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cevdet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Geçici BakanlarKurulu’nda Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. 

62. Hükümette Kalkınma Bakanlığı yapan Yılmaz, Geçici Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi. Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967’de Bingöl’de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi.

Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başlayan Yılmaz, planlama uzmanlığına atandı.

Devlet Planlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüten Yılmaz, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Ulusal Ajans, Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Sümer Halı Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Yılmaz, Temmuz 2007’deki genel seçimlerde Bingöl’den milletvekili seçilerek Meclise girdi, 23. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı oldu. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı yapan Cevdet Yılmaz, 24. Dönemde Bingöl’den tekrar milletvekili seçilerek, 61. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. 

Yılmaz, 62. Hükümette de Kalkınma Bakanı olarak görev yaptı. Yılmaz’ın bakanlığı döneminde Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda “Güçlü ve Dengeli Büyüme için Yapısal Dönüşüm” başlığıyla Onuncu Kalkınma Planı kapsamında öncelikli dönüşüm programlarına ilişkin eylem planları açıklandı. 

 İyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babası. 

28 Ağustos 2015’de kurulan Seçim Hükümetinde Başbakan Yardımcısı

olarak görevlendirildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme