Cevdet Akçalı kimdir?

Biyografi
Cevdet Akçalı, 1925 yılında Adana’nın Kozan ilçesi’nde doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Fransız anayasası üzerine seminerlere katıldı...
EMOJİLE

Cevdet Akçalı, 1925 yılında Adana’nın Kozan ilçesi’nde doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Fransız anayasası üzerine seminerlere katıldı. TBMM’de 5 dönem milletvekilliği yapan, parlamentoda, anayasa komisyonu başkanlığı, dış işleri komisyonu başkan vekilliği görevlerinde bulunan Cevdet Akçalı, Avrupa Konseyi üyeliğine seçildi. Avrupa Konseyi’nde en uzun görev yapan üyelerden biri oldu.

1949 – 1950 yıllarında büğelek ve Kozandağı isimli siyasi mizah dergilerini yayınladı. 1950 – 1960 yılları arasında Adana’da çıkan günlük Vatandaş gazetesi’nde siyasi makaleler yazdı. 1960’lı yıllarından sonra haftalık Büğelek ve günlük Dirlik gazetelerini yayınladı. Aksakal Deyişleri kitabıyla ünlenen Cevdet Akçalı Yeni Şafak’ta da köşe yazıları yazıyordu. Akçalı’nın Türkiye’de Tekrar İhtilal Olabilir mi, Kıyma Makineleri, Paslanan Madalya, Danışma Kurulu Çıkmazı, Avrupa’da Türkiye’yi Savunmak, Demokrasi Yolunda gibi eserleri de bulunuyor.

Dünyabülteni