Benyamin Sönmez Kimdir?

Biyografi
2006 yılında Yeni Zelanda’da M. Rostropovich’in patronajında düzenlenen Uluslararası Adam Viyolonsel Yarışması’nda 350 profesyonel çellist arasından ilk beşe girerek büyük başarı gös...
EMOJİLE

2006 yılında Yeni Zelanda’da M. Rostropovich’in patronajında düzenlenen Uluslararası Adam Viyolonsel Yarışması’nda 350 profesyonel çellist arasından ilk beşe girerek büyük başarı gösteren Benyamin Sönmez, ayrica en iyi Boccherini yorumcusu ödülünü kazandı.

Sönmez, 1983 yılında Bremen’de doğdu. İlk çello eğitimine 14 yaşında başladı ve 17 yaşında ulusal çello yarışmasında birinci oldu. 2000 yılında İşSanat’da düzenlenen BBC Solistleri dizisinde yer aldı. Kısa bir sure Ankara Devlet Konservatuvarında eğitim gördükten sonra 2001 yılında Leipzig’de düzenlenen uluslararası Young Concert Artists yarışmasında Barenreiter Ödülünü kazandı. Aynı yıl Yuri Bashmet’in desteği ile Stuttgart Müzik Yüksek Okulunda dünyaca tanınmış Rus çellist Prof. Natalia Gutman ile ilk profesyonel müzik çalışmalarına başladı.

Gittiği her ülkede ilgi ve hayranlıkla karşılanan ve J. S. Bach’tan S. Gubaidulina’ya kadar geniş bir repertuvarı olan Sönmez, M. Rostropovich, David Geringas, Frans Helmerson, Philippe Muller, Gary Hoffman, Alexander Rudin, Karine Georgian, Colin Karr, Miklos Perenyi ve Yo Yo Ma gibi sazının dev isimleri ile de kariyerini derinden etkileyen aktif Ustalaık Sınıflarında bulundu.

Rostropovich’in, viyolonsel jenerasyonunun başarılı genç temsilcilerinden olarak nitelendirdiği Sonmez, ayrıca İngiltere’de Barok çellonun üstadı Anner Bylsma ile Bach’ın çello solo süitlerini otantik stilde çalışmıştır.

Strad dergisi, Harry Potter filminin çekimlerinin yapıldığı katedralde Sönmez’in otantik sazla yorumladığı Bach süitlere ayırdığı makalesinde kendisinden "içinde Bizans renkleri barındıran çok zarif, görkemli bir yorum ve barok zarafetini sonuna kadar tattıran genç Türk…" diye bahsetmiştir. Sönmez, ayrıca kurucusu olduğu, şef ve solistliğini yaptığı Camerata Barocco toplulugu ile de konserler vermektedir.

Davet edildiği önemli müzik festivalleri arasinda Schleswig Holstein (Almanya), Oleg Kagan Festivali (Almanya-Rusya), Adam Çello Festivali (Yeni Zelanda) ve Manchester Viyolonsel Festivali (İngiltere) ilk akla gelenlerdir. Sanatçı, ayrıca bu yıl içinde (2007) kutlanan M. Rostropovich’in 80. yaş günü şerefine verilen bir dizi etkinliğe de davet edilmiştir. Dmitri Şostakoviç’in 100. yıldönümü anısına eski Sovyet ülkelerinde bestecinin konçertolarını seslendiren Benyamin Sönmez, ayrıca partneri olan piyanonun dev ismi Oxana Yablonskaya ile birlikte resitaller vermiştir.